Volkerak-Zoommeer In Nederland hebben de grote rivieren steeds minder ruimte. Ze liggen ingeklemd tussen hoge dijken, waar achter meer mensen wonen. De gevolgen als zo'n dijk doorbreekt, worden steeds groter. Ook daalt de bodem, waardoor ons land verder onder de zeespiegel komt te liggen. In het verleden losten we dit op door steeds hogere en zwaardere dijken te bouwen. Veiligheid tegen overstro mingen door robuuste dijken was de oplossing. In de ja ren '90 bleek deze oplossing niet langer te werken. Het patroon waarmee regenbuien voorkomen veranderde: in korte tijd viel er meer regen die zorgde voor grote pro blemen. Vooral in 1993 en 1995. In het laatstgenoemde jaar werden uit voorzorg een kwart miljoen mensen en een miljoen dieren geëvacueerd, omdat de rivierdijken bijna doorbraken. Eens in de 1.400 jaar Dit was voor de overheid reden om het programma Ruimte voor de Rivier te starten. Bedoeld om het Neder landse rivierengebied veiliger te maken en de ruimte lijke kwaliteit te verbeteren. Op meer dan dertig plek ken in Nederland krijgen rivieren meer ruimte, zodat de capaciteit om water te bergen bij veel neerslag een stuk groter wordt. In Zeeland is het Volkerak-Zoommeer aangewezen om als waterberging te dienen. Om ingezet te worden om het overtollige water van het Volkerak en het Hollandsch Diep te bergen moet er sprake zijn van twee factoren: een zware storm waardoor de Maeslant- kering (bij Rotterdam), de Hartelkering (bij Spijkenisse) en de Haringvlietsluizen gesloten moeten worden. Daarnaast regent het langdurig, waardoor het peil van de rivieren stijgt. Een extreme situatie dus, waarvan berekend is dat die eens in de 1.400 jaar kan voorko men. Het Volkerak-Zoommeer laten we gecontroleerd vollopen en kan weer leeglopen zodra de keringen weer opengaan en het water naar zee kan stromen. Keermiddel Tholen Voordat het Volkerak-Zoommeer als waterberging gebruikt kan worden moet er nog heel wat werk verzet worden, aldus André Marinisse, projectmanager van waterschap Scheldestromen. "Het totale project be staat uit verschillende onderdelen. Het meest in het oog springende onderdeel is de aanleg van een zogenaamd 'keermiddel' dat de haven van Tholen kan afsluiten. Dit is nodig, want als de waterberging wordt ingezet Nederland Waterland. Dat weten we allang. Dit land is letterlijk veroverd op het water. Hierbij denken we meestal aan de zee. Onze dijken, duinen en verschillende dammen zijn indrukwekkende staaltjes van Nederlandse waterbouw die bekend zijn over de hele wereld. Nederland investeert ook fors in de veiligheid tegen overstromingen van rivieren en binnenwateren. 9 Volkerak-Zoommeer Het Volkerak-Zoommeer wordt ingericht als grootste waterberging van Nederland. Dit gebeurt in het kader van het programma Ruimte voor de Rivier, dat in Nederland projecten uitvoert om rivieren meer ruimte te geven. Bijvoorbeeld door het verleggen van dijken, graven van nevengeulen en verdiepen van uiterwaarden. Hierdoor kunnen we meer water kwijt en vermindert de kans op overstromingen. Tholen-stad door Arjan Goossen Scheldestromen zomer 2014 Scheldestromen zomer 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 5