Hoogwater in Engeland: "Bring in the Dutch!" Idee waterschap momenteel de kust. Deze projecten worden gefinancierd door het Hoogwaterbeschermings programma (HWBP). Ook tussen 2015 en 2019 worden er projecten uitgevoerd om de kust veilig te houden. Daarnaast wordt er samen gewerkt in het projectbureau Zee weringen. Tussen 1997 en nu is in Zeeland bijna 300 kilometer steen bekleding vervangen. "De samen werking met het programma Ruimte voor de Rivier maakt het plaatje compleet", vertelt André. "Water schap Schelde stromen neemt nu deel aan alle grote (rijks)program- ma's die erop gericht zijn om Neder land veilig en droog te houden." stijgt het water meer dan twee meter. We bouwen een afsluitbare dam die ervoor zorgt dat de kern Tholen droog blijft. De aanleg staat gepland voor 2016. De voorbereiding is nu in volle gang. Het mooie van het project is dat er niet alleen wordt gewerkt aan vei ligheid tegen overstroming, maar ook aan het verbeteren van de ruimtelijke kwaliteit. Zo is bij het keermiddel ook een loopbrug voorzien, zodat je een rondje om de haven van Tholen kunt lopen. Natuurlijk blijft de haven gewoon toegankelijk voor boten. Ook wordt er gewerkt met materialen die passen in het cultuurhistorische beeld van Tholen." Miljoenenproject De bouw van een keermiddel is ook voor het waterschap geen alledaags karwei. "Het is zeker geen routine klus", zegt André, "terwijl het toch een beeldbepalend object is voor de haven van Tholen. En een miljoe nenproject, waarbij veel partijen betrokken zijn." Bij het gehucht Botshoofd (Tholen) wordt eerst de dijk versterkt om te zorgen voor meer stabiliteit. Daar naast wordt de sifon bij Bath aange past en worden een gasafsluiter en transformatorstation overstromings- bestendig gemaakt. Inmiddels wordt overlegd over hoe en wanneer de waterberging ingezet wordt. Hiervoor worden protocollen geschreven. Ook worden er mobiele noodpompen aan geschaft voor de kern Tholen die bij gemalen en afgesloten rioleringen ge plaatst kunnen worden. André vindt het een mooi project: "Het bijzondere eraan is dat er wordt samengewerkt met veel partijen. Het grootste deel van het werk voor de waterberging neemt waterschap Brabantse Delta voor zijn rekening. Maar ook wa terschap Hollandse Delta is erbij betrokken, verschillende gemeenten, Rijkswaterstaat en diverse belangen groepen." Samenwerking compleet Het waterschap werkt vaak samen met Rijkswaterstaat. Het groot ste samenwerkingsverband is het project Zwakke Schakels. In West- Zeeuws-Vlaanderen versterkt het 10 Engeland had afgelopen winter wekenlang te maken met zware wateroverlast en overstromingen. Waterschappen en andere Nederlandse organisaties en bedrijven hebben de Britten met advies en materiaal bijgestaan. Het Nederlandse waterbeheer was even een hype in de Britse media. Bron: Waterforum, maart 2014 Allereerst mijn complimenten voor het themanummer 'weer of geen weer'. Aangezien ik in het meteorologisch vakgebied zit, sprak mij dit onderwerp bijzonder aan. Ik adviseer (met mijn KNMI achtergrond) vrijwel alle waterschappen over het representatief meten van neerslag, misschien is het onderwerp 'neerslag' ook een interessant thema? Immers, neerslag is een belangrijk gegeven voor een waterschap. Mocht hier belangstelling voor zijn, dan wil ik daar graag aan meewerken. Ronald van de Vate Woudenberg We hebben van een paar lezers vragen gehad over de geur van het blad. Zij vonden het blad penetrant ruiken en maakten zich zorgen over hun gezondheid. Voor al ons drukwerk maken we gebruik van biologische inkt. Deze inkt is gemaakt op basis van plantaardige oliën en is niet schadelijk voor de gezondheid. 11 Links: bij het gehucht Botshoofd (Tholen) wordt eerst de dijk versterkt om te zorgen voor meer stabiliteit. Onder: projectmanager André Marinisse: "Het is zeker geen routineklus." Scheldestromen zomer 2014 Scheldestromen zomer 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 6