J Ir "Gaat het zo mee?" Bij het afrekenen in winkels krijgen we steeds minder vaak een tasje. Veel van het plastic dat wereldwijd gebruikt wordt, komt uiteindelijk in zee terecht. Eind jaren '90 ontdekte kapitein Charles Moore een gebied waar plastic afval zich verzamelt. Hij noemde het de 'plastic soup'. Noordelijke Pacifische Oceaan Antarctische Golfstroom Zuidelijke Pacifische Oceaan Noordelijke Atlantische Oceaan Zuidelijke Atlantische Oceaan Er zijn vijf grote ronddraaiende zeestromingen, gyres genoemd. Over de grootte van de North Pacific Gyre doen verschillende versies de ronde. Van 34 keer Nederland, of Frankrijk en Spanje samen tot twee keer de Amerikaanse staat Texas. Wat wel zeker is dat het een soort reusach tige draaikolken zijn waarin het drijfvuil langzaam naar het midden wordt gezogen. Geen tapijt van plastic Volgens de Plastic Soup Foundation moet de plastic soep niet gezien worden als een drijvend eiland of ta pijten van plastic. 'Er is geen sprake van een zichtbare drijvende massa van plastic afval. Ook is het een mythe dat het uit de ruimte te zien zou zijn. Dergelijke misverstanden leiden een hardnekkig bestaan. Het gaat om een verhoogde concentratie van plastic dat voor een deel uit zeer kleine stukjes bestaat.' Linke soep "Het zou wel eens zo kunnen zijn dat juist die fijne deeltjes een groter probleem zijn dan grove stukken plastic", aldus beleidsmedewerker Jos Goossen van het waterschap. We spreken van microplastics als de diameter kleiner is dan vijf milli meter. Plastic afval op zee kan zor gen voor verstikking van zeedieren en vogels, maar ook omdat men het zeer fijne plastic aanziet voor eten. Goossen: "Als zo'n klein deeltje in het water zweeft, weet een vis of vogel niet of het plankton of plastic is, en eet het microplastic dus op." Waar komt het vandaan? Goossen: "Het meeste plastic dat in zee belandt is afkomstig van het land. Onder invloed van uv-licht, stromingen en weersinvloeden breekt (zwerf)plastic af en wordt het microplastic. Maar microplas tic komt ook voor in cosmetica- producten zoals tandpasta, scrub en douchegel. Deze bolletjes spoelen via het doucheputje weg maar een deel van die hele fijne plastic deeltjes fietst door de rioolwaterzuivering heen." Cosmeticafabrikant Unilever verklaart dat zij in Nederland sinds half 2013 geen zogenaamde micro beads meer gebruiken. Unilever: "Voor Unilever wereldwijd geldt dit commitment voor 2015." En in de sloot? Scheldestromen mag dan ver van de plastic soep in de zoute oceanen verwijderd zijn, over hoe het zit met plastics in rivieren en andere bin nenwateren is nog veel onduidelijk. Jos Goossen: "Daarom werken we mee aan een grootschalig onder zoek van de Universiteit Wageningen naar (micro)plastics in zoet water. We willen weten wat er in het water zit als het de zuivering binnenkomt en hoe het zit als het de zuivering verlaat." Waternet in Amsterdam deed er eveneens onderzoek naar en komt met de voorlopige conclu sie dat 90% van het plastic uit het rioolwater gezuiverd wordt. Goossen: "In Nederland wordt het restproduct van zuiveringen verbrand. Maar in andere Europese landen wordt dit slib nog gebruikt als meststof voor de landbouw. Zo kan de microplastic alsnog in de zee terechtkomen." Hoe je het wendt of keert: plastic hoort niet in het milieu thuis. Het voorkomen van zwerfvuil is iets waar iedereen aan kan meewerken. 13 door Linda van Dijke Warme stroom Koude stroom Linke Scheldestromen zomer 2014 Gyres Oceanen zijn continu in beweging door wind en het ronddraaien van de aarde. Er zijn vijf grote roterende zeestromingen, die gyres worden genoemd. Het zijn grote draaikolken waarin drijfvuil langzaam naar het midden wordt gezogen. In het midden van de gyres is het veelal windstil. Bron: www.plasticsoupfoundation.nl Scheldestromen zomer 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 7