EEN R( Vaarwel Mari Brierkair^rir "Langs dezen laat ik u weten dat ik nog goed gezond ben en van u hoop ik hetzelfde. Ik schrijf u om te laten weten dat ik weer overgeplaatst wordt. Dezen keer naar Zuiddorpe, dus dat is vlakbij u. Maar helaas ook aan de grens. Ik laat u weten wanneer ik er ben." Dat is de tekst op een kaartje van een gemobiliseerde soldaat. In dit geval mijn overgrootvader. Toen 100 jaar geleden op 4 augustus de Eerste Wereldoorlog begon, werden in heel Nederland halsoverkop tienduizenden mannen onder de wapens geroepen om de grens te bewaken. Ook in Zeeland. Net als de overige aan België grenzende provincies merkte Zeeland veel van de oorlog. Vluchtelingen De Duitsers vallen België binnen, omdat het land weigerde hen vrije toegang te verlenen richting Frankrijk. In het najaar komt er een enorme stroom vluchtelingen op gang bij de val van Antwerpen. De geruchten gaan dat de Duitsers de burgers niet ontzien. Tijdens de herfst van 1914 verblijven er bijna een half miljoen Belgen in Zeeland. Op 9 oktober 1914 valt Antwerpen in Duitse handen. Via Nieuw-Namen stromen duizenden vluchtelingen ons land in. "Eén défilé van voetgangers, wagens, karren, rijtuigen, kinderwagens, kruiwagens - al wat wielen had - met blinden, zieken, lammen, kinderen, ouderen en huisraad schoof voorbij. Hongerige, bleke mensen uit het Land van waas, Kallo, Beveren en Antwerpen die zich op alle mogelijke manieren in veiligheid proberen te brengen. Vaak brengen ze de nacht in boerenschuren of langs de weg door", volgens een ooggetuige. In het hele land werden steuncomités opgericht om de vluchtelingen van voedsel en onderdak te voorzien. Aan het eind van het jaar gaan de meeste Belgen weer terug, ook al is hun land bezet. Zo'n 100.000 blijven er achter en werden elders in Nederland opgevangen. Na de val van Antwerpen werd snel bijna heel België bezet. Alleen achter het riviertje de IJzer hielden de Belgen samen met de Engelsen nog stand. Het kanongebulder is tot diep in Zeeuws-Vlaanderen te horen. Ook is vrij verkeer tussen Nederland en België onmogelijk geworden. Elektrische draad Omdat er zoveel gesmokkeld wordt en spionnen ook de grens overgaan om Duitse posities aan de Engelsen door te geven, besluiten de Duitsers om de grens hermetisch af te sluiten. Dat doen ze in 1915 door het spannen van een elektrisch hek langs de hele Nederlands - Belgische grens. Deze draad wordt in de volksmond al gauw 'de doodendraad' genoemd. Veel mensen komen om het leven als ze onder de draad door willen kruipen. In die tijd was men nog onbekend met elektriciteit en onderschatte men de gevolgen ervan. Toch lieten veel mensen zich niet weerhouden. Het smokkelen van voedsel leverde erg veel geld op. Vaak gebruikte men een ton waar de bodem uit gehaald was om tussen de draad door te kruipen. Maar ook dan was je niet veilig, want als je gesnapt werd door een Duitse wachtpost 21 door Arjan Goossen Scheldestromen herfst 2014 Scheldestromen herfst 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 11