Nederlands'meest bekende kaper was Piet Hein. Maar ook Michiel de Ruyter was een sUCCeSVOl kaper. Tip: Verdronken dorpen Li 1 TffV] 1 5 november 1530: Sint Felixvloed 17e eeuws eten: Zeeuw ontdekker Paaseiland Bevrijdingspark opent in 2016 Recept scheepsbeschuit Cacao, suiker en slaven W -A fc wat eten we aan boord van een VOC-schip? www.w8.nl Jjj Kapen hetzelfde als piraterij? 'Elke zeeman die de oversteek naar Indië maakte, leerde met zijn rantsoen scheepsbeschuit tegen de wanden van het schip te kloppen alvorens een hap te nemen, om de levende insecten daarbinnen te verwijderen'. Het vergeten verleden van Nederland. Over minder bekende en vergeten gebeurtenissen en personen. Het Bevrijdingspark. een uitbreiding op het bestaande Bevrijdingsmuseum In Nleuwdorp. opent naar verwachting In mei 2016 de deuren. In het museum is de Zeeuwse oorlogshistorie tentoongesteld. Het Bevrijdingspark wordt een openluchtmuseum waarin de Slag om de Schelde centraal staat. Het park krijgt een avontuurlijke opstelling en een karakteristieke Zeeuwse inrichting met strand, duinen, dijken en water. Zeeland telt 117 verdronken dorpen. Het zijn vooral dorpen uit de periode 1000 tot 1500. Maar ook uit nog vroegere tijden liggen er verdronken plaatsen zoals het Romeinse Ganuenta bij Colijnsplaat en het vroegmiddeleeuwse Walacria bij Domburg. De plaatsen werden uit economisch oogpunt vlak aan het water gebouwd. Maar het gebied, met wijde riviermonden en een sterke getijdewerking, werd de plaatsen vaak fataal. Ingrediënten: 2 kopjes bloem, 2 theelepels zout, 1 kopje water Bereiding: Verwarm de oven op 175 graden. Kneed de ingrediënten goed door elkaar tot een stevig deeg. Rol het deeg uit. Gebruik een glas om rondjes uit te steken. Prik gaatjes in de rondjes. Bak de beschuiten circa 40 minuten in de voorverwarmde oven. Eet smakelijk! Erg hard? Week ze in een kommetje soep! Dat deden ze vroeger ook. Zeeland had in de 17e en 18e eeuw een groot aandeel in de slavenhandel. De wandeling 'Cacao, suiker en slaven' voert u langs de rijke geschiedenis van Middelburg. De route van de stadswandeling is voor 1,- te koop bij de Touristshop (in Drvkkery). De wandeling is ook via de app 'RightsWalk' van Amnesty International gratis te downloaden. rt1 1 ,-p- - f 4 14 Uit: 'De ondergang van de Batavia' van Mike Dash Deze dag zou later bekend komen te staan als quade saterdach (slechte zaterdag). Grote delen van Vlaanderen en Zeeland werden weggespoeld. Het gebied ten oosten van Yerseke overstroomde geheel. In dit gebied lagen 18 dorpen en de stad Reimerswaal. Nee. Zeker in de historie was er een groot verschil. Om te kapen had men een kaperbrief nodig; een ver gunning van de overheid om een ander schip te mogen plunderen. Een deel van de gekaapte buit moest worden afgestaan aan de overheid. Piraten plunderden zónder toestemming. Ze voeren onder valse vlag om mogelijke slachtoffers te misleiden. Piraterij werd bestraft. Een reis op een VOC-schip naar Indië betekende veel van hetzelfde. Het voedsel was gedroogd of gezouten en werd bewaard in tonnen en vaten. Vooral gort, erwten en bonen werden meegenomen. Levende dieren werden onderweg geslacht, zodat men in de eerste tijd van de lange reis een paar gram vers vlees had. Voor de afwisseling werd vis gevangen. Het brood was keihard en moest in een vloeistof geweekt worden. Kortom: weinig variatie met vaak scheurbuik tot gevolg. De bekendste ontdekkingsreiziger van Zeeland is Jacob Roggeveen. Op 5 april 1722 maakte de ontdekking van Paaseiland hem wereldberoemd. Met drie schepen sterk vertrok de expeditie op 1 augustus 1721 vanuit Texel. Ze voeren onder de vlag van de West-Indische Compagnie. Op eerste paasdag 1722 kreeg de vloot onontdekt land in zicht. Jacob Roggeveen noemde het Paaseiland. Jacob en zijn bemanning traden aan land en bestudeerden de bewoners en hun vreemde, grote beelden. Het Zuidland, waar hij aanvankelijk naar zocht, is nooit ontdekt. Jacob ziet zijn expeditie als mislukt. 15 'L-. - I" Ai - 4 i J^Ê Scheldestromen herfst 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 8