Wie een bezoek brengt aan het Rijksmuseum in Amsterdam verwacht natuurlijk de Nachtwacht van Rembrandt, het melkmeisje van Vermeer en veel Aziatische kunst. Je verwacht niet direct kunst uit en over Zeeland te vinden, behalve misschien iets over de Vlissingse zeeheld Michiel de Ruyter. Wij gaan op zoek. Naar hem en naar andere Zeeuwse zaken. En komen verbluffend veel tegen. Struinend over de tweede verdieping zien we al snel een prachtig schip op schaal in een vitrine. Het blijkt het scheepsmodel van de Prins Willem te zijn. De echte Prins Willem vertrok in 1651 voor haar eerste vaart vanuit de haven van Middelburg richting Indië. Als je heel goed op de 'spiegel' aan het achtersteven van het schip kijkt, ontdek je onder het logo van de VOC Zeeland en het wapen van prins Willem II een prachtig geschilderd stadsgezicht op Middelburg. De oude Lange Jan en het stadhuis zijn duidelijk te herkennen. Saluutschot in het kanaal Een paar zalen verder ontdekken we een olieverfschilderij van ongeveer anderhalve meter breed. Hierop zijn feestelijkheden op het Kanaal door Walcheren te zien. Een onbekende hoogwaardigheidsbekleder vertrekt, onder veel belangstelling van mensen uit alle lagen van de bevolking. Vier trekpaarden slepen het oorlogsschip De Zeehondt richting zee. Zelfs het jacht van stadhouder Maurits die een saluutschot afvuurt, is te zien in het tafereel. Zeehelden In de VOC-zaal hangen levensgrote portretten van admiraal Michiel de Ruyter en luitenant-admiraal Cornells Evertsen, uit de zeventiende eeuw. De schilderijen van De Ruyter, geschilderd door Ferdinand Bol, hingen in alle vestigingen van de marine. Het portret dat in het Rijks hangt, komt uit de Middelburgse vestiging. Evertsen stamde uit een echte zeemansfamilie en diende bij de Zeeuwse Admiraliteit. Deze twee portretten kijken uit over het grote scheepsmodel van de Willem Rex. Dit indrukwekkende gevaarte is vier meter lang en vier meter hoog en heeft 74 kanonnen aan boord. Het model zelf is gebouwd in een Vlissingse werf waar ook echte oorlogsschepen werden gebouwd. Deze waren ruim twaalf keer zo groot. Dit model stond vroeger in een vergaderzaal van de Zeeuwse Admiraliteit in Middelburg waar Evertsen werkte. Wijnheren en biertappers Als we verder wandelen, komen we in de prachtige en indrukwekkende bibliotheek waar je een speld kan horen vallen. Daar staat ook een vitrine vol munten. Daarin ligt een verzameling oude munten van verschillende Middelburgse gilden; van schoolmeesters en boekdrukkers, van pasteibakkers en broodbakkers, van wijnheren en biertappers. Leuk om in stilte even te bewonderen. 20 21 door Danielle Steijn-Laing Zaal 2.9 (en foto pagina 22 bovenaan) Zaal 2.5 (en foto pagina 22 midden) Zaal 2.15 Bibliotheek Scheldestromen winter 2014 Scheldestromen winter 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 11