Met pijlen doorboord Op de begane grond treffen we een item uit Hulst; een zilveren keten van het Sebastiaansgilde uit de zestiende eeuw. Sint-Sebastiaan was de patroonheilige van de handboogschutters. Onderaan hangt een schild van de vogel die met pijlen werd doorboord. Naast de keten staat de trofee in de vorm van een vogel. Deze vogel was bij de jaarlijkse schutterswedstrijd het doelwit. Wie de vogel van de staande wip schoot, werd de nieuwe schutterskoning. Bij plechtigheden mocht hij een met een verguld zilveren vogeltje bekroonde staf dragen. Dood door vermoeidheid In een donkere ruimte vol geweren en pistolen komen we een groot en vooral heel zwaar harnas tegen. Niet zomaar een harnas, maar één met een bijzonder verhaal. In 1677 werd Michiel de Ruyter begraven in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Volgens een oude ridderlijke traditie moest een harnas in de begrafenisstoet worden meegedragen. Voor 25 gulden werd het harnas gehuurd. Voor de 4,5 uur durende plechtigheid werd ook iemand ingehuurd die het harnas daadwerkelijk moest dragen. Degene die in het harnas heeft gelopen, zou enige tijd daarna aan de gevolgen ervan zijn overleden. Zeeuws servies Helemaal beneden in het museum, waar veel porseleinen en zilveren servies te vinden is, vinden we nog meer stukken uit het Zeeuwse. De Zeeuwse stempelsnijder Johannes Looff stak in een zilveren puntschotel prenten uit van verschillende Zeeuwse schilders. De rij van zes in elkaar passende zilveren bekers zijn ook Zeeuws. Over de herkomst is niet heel veel bekend, maar naast het vrouwenfiguur zijn het wapen van Vlissingen en het wapen van Borselen gegraveerd. Het wapen van Vlissingen is ook terug te vinden in een kan en schaal die tijdens maaltijden met belangrijke gasten werden gebruikt. Bedienden schonken water uit de kan over de handen van de gasten en de schaal werd gebruikt om het vuile water op te vangen. Op onze Facebookpagina www.facebook.com/scheldestromen kunt u onze andere foto's van de Zeeuwse schatten zien. Ook als u geen Facebookaccount heeft! 22 De vier dijkwerkers staan een beetje verscholen aan het Veerse Meer bij de Veerse Gatdam. Deze mannen in graniet staan er sinds 1981, kent u ze? Waarom staan deze krachtige, hoekige dijkwerkers niet fier bovenop de Veerse Dam? Als het toch als eerbetoon aan het werk voor de dichting van het Veerse Gat (1961) is geplaatst? Misschien omdat er bovenop de dam al een beeld staat? Wat we wel weten is dat het beeld van Peter de Jong (1920-1990) is, die in Middelburg vooral bekend is vanwege de restauratie van het stadhuis. De hoekige vormen representeren de harde koppen van de Zeeuwen en Hollanders die weigerden te wijken voor het water. De noppenbekleding rond het beeld is niet zomaar een hoop bij elkaar geraapte stenen. Het beeldt het buitentalud van de dijken uit en is een zogenoemde diaboolglooiing. Deze steenbekleding is uitgevonden door ingenieur Streefkerk in 1941. De blokken hebben onder de grond een diaboolmodel, vergelijkbaar met de schuine kanten van een zandloper. Door deze vorm zou verzakking aanzienlijk verminderd worden. De blokken hebben een verhoogde kop om de golven te breken. Inmiddels zijn de diaboolglooiingen alleen nog te bewonderen als museumglooiing of zoals hier, bij de mannen van steen. Naast: De Prins Willem vertrok in 1651 voor een eerste vaart vanuit de haven van Middelburg richting Indië. Midden: Feestelijkheden op het Kanaal door Walcheren. Onder: Zeer waarschijnlijk geen harnas van De Ruyter zelf, maar gedragen als symbool in zijn begrafenisstoet. Zaal 0.4 Zaal 0.12 (en foto pagina 22 onder) Zaal 0.7 en 2.12 Scheldestromen winter 2014 door Linda van Dijke Veerse Dam Scheldestromen winter 2014 23

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 12