Nieuw fietsplezier Energie voor 430 Bestuur in de Flauwe oevers langs A58 zuiveren vonden ■machtig mooi!" Metamorfose voor Cadzand-Bad Terwijl we de laatste hand leggen aan de nieuwe fietspaden tussen Nieuwerkerk en Dreischor en tussen Yerseke en Krabbendijke, zijn we ook druk bezig met de voorbereidingen voor de fietspaden die in 2015 worden aangelegd. Komend voorjaar starten we met het fietspad langs de Provincialeweg tussen Geersdijk en Kortgene. Doordat we niet alle benodigde grond in handen hadden, konden we dit jaar nog niet beginnen. Ook langs de Gerbernesseweg tussen Nisse en 's-Heer Abtskerke komt een fietspad. Om in 2016 het fietspad langs de Kattendijksedijk bij Goes mogelijk te maken, zijn we begonnen met de voorbereidingen. De geplande fietspaden langs de Korenweg bij Lewedorp en tussen Dreischor en Schuddebeurs zijn enkele jaren uitgesteld. (DS) Wie regelmatig over de snelweg bij Goes rijdt, kan de kranen en hopen grond bijna niet gemist hebben. In augustus zijn we begonnen met het uitgraven van 60.000 kuub grond, dit zijn 5.000 volle karren. Doel is het verbreden van de waterloop richting gemaal De Poel. Door de waterloop te verbreden en te voorzien van flauwere oevers neemt niet alleen de kans op wateroverlast af maar verbetert ook de waterkwaliteit. Ook wordt er hierdoor een leefgebied gecreëerd in en langs het water voor nuttige dieren zoals insecten. Tijdens de uitvoering is er rekening gehouden met vormverbetering van percelen van agrariërs. Stukken land zijn rechter gemaakt en uitgegraven grond is gebruikt om percelen vlak te maken. (IvdP) De rioolwaterzuivering in Terneuzen heeft een metamorfose ondergaan. Na een verbouwing van 1.5 jaar zijn installaties vernieuwd en is de zuivering duurzamer gemaakt. Bij het zuiveringsproces wordt slib vergist. Het biogas dat hierbij vrijkomt wordt omgezet in elektriciteit. In combinatie met energiebesparende maatregelen is de installatie daarmee veranderd van een verwerker van afvalwater tot een producent van energie en grondstoffen. De opwekking van eigen energie is gestegen van 32% naar 75%. Dit is te vergelijken met energie voor 430 huishoudens. Die energie leveren we niet terug aan het net. maar gebruiken we weer voor het zuiveren van afvalwater. Er wordt dagelijks 22 miljoen liter water uit de gemeente Terneuzen gezuiverd. (J1G) Voor kinderen is het waterschap nog ver van hun bed. maar onbewust hebben ze er al dagelijks mee te maken. Het beeld dat kinderen in hun jeugd opbouwen, is van invloed op hun latere omgang met natuur en milieu. Het waterschap wil kinderen daar meer bewust van maken. Begin november was de introductie van het nieuwe lesmateriaal op de Franciscusschool in Middelburg. Het Goese bedrijf Creative Kids Concepts BV heeft in opdracht van het waterschap drie lessen Wetenschap en Techniek ontwikkeld voor groep 6. 7 en 8. Dijkgraaf Toine Poppelaars en dagelijks bestuurslid Denis Steijaert waren aanwezig bij de introductie. Denis Steijaert (foto): "Ik vond het enorm leuk om samen met Jordy. Joyce. Devlin en Daniq uit groep 8 proefjes uit te voeren. Zeer leergierig werd Droppie Water gevolgd tijdens de reis van het afvalwater. Het vuile water zuiveren via een zelf gemaakt filter, dat vonden de leerlingen machtig mooi." (CdP) Bij Cadzand-Bad wordt de kust versterkt en tegelijkertijd een jachthaven aangelegd en de openbare ruimte verbeterd. Gemeente Sluis. Yacht@ Cadzand-Bad BV en het waterschap doen dit samen onder de naam CADZAND-Maritiem. Over 1.5 jaar heeft Cadzand-Bad een ware metamorfose ondergaan. De kust wordt versterkt door de aanleg van een nieuw duin van enkele tientallen meters breed. De bestaande strekdammen aan beide kanten van het uitwateringskanaal worden langer, hoger en steviger. De westelijke strekdam wordt verplaatst waardoor er ruimte tussen de dammen ontstaat voor de jachthaven met zo'n 125 ligplaatsen. Op de andere strekdam komt een modern havengebouw met hoogwaardige sanitaire voorzieningen en een clubhuis. Voor de sportvissers wordt een trailerhelling gemaakt. In de duinen komen nieuwe paden en verschillende rust en uitzichtpunten. Bij het gemaal wordt de weg verhoogd, zodat weggebruikers daar zicht op zee krijgen. Over de uitwateringsgeul komt een fiets- en wandelbrug. De parkeerplaats aan het begin van de boulevard krijgt een overkapping. (MK) 7 Scheldestromen winter 2014 Kijk op www.kustversterking.nl of bezoek het informatie centrum in de bouwkeet van de aannemer in Cadzand-Bad. U bent elke maandag welkom tussen 9.00 en 16.00 uur. Scheldestromen winter 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 4