De huidige norm is gebaseerd op de kans van een dijkdoorbraak. De dijken zijn ontworpen om een zogenoemde superstorm te weerstaan (een storm met een kracht die gemiddeld eens in de vierduizend jaar kan voorkomen). Deze veiligheidsnorm is vastgelegd in de Deltawet. Zeeland is nu de meest veilige delta ter wereld om te wonen, werken en recreëren. De afgelopen decennia is het aantal mensen en de economische waarde van hetgeen er achter de dijken ligt fors gestegen. Ook verandert ons klimaat en is de kennis over hoe dijken zich gedragen onder extreme omstandigheden toegenomen. Daarom gelden er vanaf 2017 nieuwe normen. ledereen even veilig Uniek is dat in de nieuwe norm voor elke Nederlander dezelfde basisveiligheid geldt. Dat was voorheen niet zo. Daarnaast is de nieuwe norm gebaseerd op een verdrinkingskans in plaats van een kans op een dijkdoorbraak. Op plekken waar sprake kan zijn van grote groepen slachtoffers of grote economische schade wordt de veiligheid nog hoger dan de basisveiligheid. Achter de dijken Dijkgraaf Toine Poppelaars is blij met de nieuwe veiligheidsnorm: "Dit zorgt voor meer maatwerk per dijkvak. Er wordt nu veel nadrukkelijker dan voorheen rekening gehouden met wat er zich achter de dijken bevindt. Bijzondere bedrijvigheid als bijvoorbeeld de kerncentrale, maar ook DOW vragen om dijken met een zwaardere norm." De dijkgraaf vervolgt: "Er wordt nu ook meer samengewerkt met bijvoorbeeld gemeenten op het gebied van veiligheid tegen overstromingen. Bij bouwplannen wordt er vooraf rekening gehouden met de gevolgen van een overstroming." Meerlaagse veiligheid De nieuwe normering is onderdeel van het Deltaprogramma. Nieuw is het begrip meerlaagse veiligheid. De eerste veiligheidslaag wordt gevormd door de zeedijken en duinen. De tweede laag bestaat uit de inrichting van het achterland en de derde laag vormt de samenwerking met de Veiligheidsregio die zorgt voor adequate evacuatiemogelijkheden. Op Prinsjesdag maakte minister Schultz van Haegen van Infrastructuur en Milieu nieuwe veiligheidsnormen voor de Nederlandse dijken en duinen bekend. Voor iedereen in Nederland geldt nu dezelfde basisveiligheid. De kans dat je in Nederland verdrinkt als gevolg van een overstroming mag niet groter zijn dan 0,001% per jaar. door Arjan Goossen Het Deltaprogramma is een nationaal programma waarin de Rijksoverheid, provincies, gemeenten en waterschappen samenwerken met maatschappelijke organisaties en het bedrijfsleven. Het doel is om Nederland voor de volgende generaties te beschermen tegen hoogwater en te zorgen voor voldoende zoet water. Essentieel in het Deltaprogramma is een nieuwe veiligheidsnorm. De oude was gebaseerd op de kans dat water over de dijk stroomde. De nieuwe norm betekent dat voor iedereen die in Nederland binnendijks woont, de kans op verdrinking door overstroming nooit groter is dan een honderdduizendste per jaar. In 2017 gaan de nieuwe normen in. Scheldestromen winter 2014 Scheldestromen winter 2014 9

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 5