en water kun je Preppers zijn mensen die voorbereid zijn op alles wat kan gebeuren in de wereld. Het woord komt van 'prepare', voorbereiden. Is het hip en trendy of in feite niet anders dan onze grootouders ook al deden: grote voorraden in huis hebben. We spraken met twee Zeeuwse preppers. 12 Liggen ze van elke natuurramp, oorlog of bankfaillissement wakker? Bram uit Walcheren en Wilma uit Zeeuws-Vlaanderen, en de meeste andere preppers in Nederland, zeker niet. "Doordat wij alles al in huis hebben om de eerste dagen/weken van een crisis veilig door te komen, slaap ik juist heel rustig", vertelt Wilma die iedereen aanraadt om meerdere liters water per persoon voor meerdere dagen in huis te halen. "Het maakt niet uit wat er gebeurt, ik hoef tijdens een crisis niet naar de supermarkt te vliegen om deze eerste levensbehoefte in te slaan en misschien wel te vechten om de laatste flessen water. Het is zo belangrijk om die tijd te kopen, zodat je rustig kunt nadenken over hoe het verder moet." Vuur zonder lucifers Warmte is essentieel om te overleven. Dekens en waxinelichtjes mogen volgens de preppers niet in huis ontbreken. Ook het beheersen van bepaalde vaardigheden vinden zij heel belangrijk. Bram maakt er zijn hobby van om vanalles te kunnen: "Ik vind het leuk om vuur te maken zonder lucifers en om noodkacheltjes en windmolens te maken. Met creatief denken kom je een heel eind. Weet je datje boven acht waxinelichtjes een heel brood kan bakken?" Wilma maakt zelf zeep. "En ik kan voor slechts 0,50 vijf liter vloeibaar wasmiddel maken. Handig om te hebben maar ook nog eens ontzettend goedkoop." Dit leren ze op speciale bijeenkomsten, maar ook via www.preppers.nl. "Want hoe meer vaardigheden je beheerst, hoe beter je voor jezelf en je omgeving kunt zorgen", vertelt Wilma. Tot op de bodem Preppers, die overigens van alle leeftijden zijn en uit alle lagen van de bevolking komen, zoeken allerlei onderwerpen tot op de bodem uit. Wilma: "Ik wil alles weten, wantje kunt niet altijd alles geloven watje hoort of leest. We hebben overal onze bronnen zitten. Zo ben ik al veel meer te weten gekomen over verschillende oorlogen, over de kerncentrale en de Zeeuwse dijken." Koken op kattenkorrels Voor Bram is het niet ondenkbaar V dat we zonder gas, water of elektra komen te zitten. Vandaar dat hij allerlei mogelijkheden uitzoekt om te kunnen koken zonder voorzieningen. "Ik heb een deo-bus verknipt, een gaatje in geboord en met wat spiritus erin kun je er op koken. Grotere blikken kun je verbouwen en vullen met houten kattenkorrels. Aansteken met vuurstaal en je kunt erop koken." Preppen is geen doemdenken volgens Wilma: "Je hebt geen leven als je overal gevaar inziet." Bram en Wilma hebben een belangrijke boodschap: 'Denk na over je eigen verantwoordelijkheden, voor jezelf en je kinderen. Koop tijd om rustig na te denken. Haal water, warmte en blikken eten in huis.' De overheid draagt sinds kort dezelfde boodschap uit met de campagne 'Ons Water'. De site overstroomik.nl wijst burgers erop wat ze kunnen doen om zich voor te bereiden op een overstroming. Preppen dus eigenlijk. De geïnterviewden en hun omgeving willen anoniem blijven. Daarom zijn de namen gefingeerd en de foto's in scene gezet. 13 door Danielle Steijn-Laing Met warmte overleven Scheldestromen winter 2014 Pagina 12: Bram: "Met een handje vol kattenkorrels kun je soep verwarmen." Naast: Heeft u flessen water op voorraad? In de voorraadkast van een prepper staan 30 blikken groente, 30 zakken gedroogde peulvruchten, 30 blikken soep, 4 zakken rijst, 10 flessen olijfolie, vele liters water én een waterfilter. Scheldestromen winter 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 7