Win boek over Zeeuws-Vlaanderen 472 medewerkers zorgen dagelijks voor sterke dijken, SOhOOn water, droge voeten en veilige polderwegen. let op de tank! oliebollenvet in het riool 27 december: neem een n Ellesdiek Geen TIP Kijk op www.frituurvet TIP Vraag als vereniging een container aan en verdien TIP Lever in bij de milieustraat van de gemeente. Wanneer gaan de strooiwagens op pad? 2 merels, 6 huismussen, 4 koolmeesjes... \Joor Cu de yf wiCLCLrlr Mir Filmers in Zeeland Door de tunnel? of srawejaer 15 De Zeeuwse wegbeheerders strooien kort voordat het glad wordt (preventief). Om te bepalen waar en wanneer gestrooid moet worden, gebruiken we een uitgebreid gladheidmeldsysteem dat dertig meetpunten heeft in Zeeland. Hier wordt de temperatuurdaling van het wegdek vergeleken met de luchtvochtigheid. Deze informatie wordt gecombineerd met weerkundige informatie om vast te kunnen stellen of het glad gaat worden. Zien welke waterschapswegen bij u in de buurt gestrooid worden? Kijk op scheldestromen.nl/gladheid. Eind vorig jaar presenteerden we twee boeken over de polder en waterschapsgeschiedenis van Midden- en West-Zeeuws- in polders en watermanagement. We geven van iedere uitgave twee exemplaren weg. Mail naar communicatie@scheldestromen.nl Op 17 en 18 januari is het weer de Nationale Tuinvogeltelling. Tel op een van deze dagen een half uur lang de vogels in uw tuin en geef uw telling door via de app Tuinvogels of via www.tuinvogeltelling.nl. Vogels die alleen voorbij vliegen, tellen niet mee. Tel het hoogste aantal vogels van een soort die u tegelijkertijd in uw tuin ziet. Ook leuk om met de (klein)kinderen te doen! ttCeuMe. sfeynmen voor ncLhrScktLp en provincie Vlaanderen. De boeken 'Van water tot land' en 'Het Vrije van Sluis' behandelen de geschiedenis van 1600-1999 van de voormalige waterschappen in de regio. De boeken zijn geschreven door Mare de Vleesschauwer, gespecialiseerd waarom juist u dit boek wilt winnen. Vergeet niet aan te geven of u wilt meedingen naar het boek over Midden- of West- Zeeuws-Vlaanderen en vermeld uw adresgegevens. Meedoen kan tot 30 januari 2015. In het kerkje van Ellesdiek staan volop activiteiten op het programma. Bijvoorbeeld: TWidde Kerst: een sfeervolle mirreg mie Singing for you (koor)verhalen, muziek en een gezellige verloting (26 december 14.30- 16.45 uur Van Hattumstraat 5, Ellewoutsdijk 8,-). Kijk voor de ouwejaersmirreg en andere activiteiten op www.kerkje-ellesdiek.nl Voertaal is Zeeuws! Het komt regelmatig voor dat voertuigen stil komen te staan bij het uitrijden van de Wester- scheldetunnel. Door de hellings graad van 4,5% wordt de motor niet meer voorzien van voldoende brandstof. Let er dus op dat u niet op uw reserve rijdt en ge noeg brandstof aan boord hebt. Zelf oliebollen bakken? Gooi geen frituurvet in gootsteen of toilet. Het zuiveren kost miljoenen en het vet veroorzaakt verstoppingen. 4 tips om van uw frituurvet af te komen: TIP Lever in bij (gele) container bij supermarkt. Dit wordt 1 verwerkt tot grondstof voor biobrandstof of biodiesel. 2recyclehet.nl voor een inzamelpunt in uw omgeving. 32 per volle container (rotie.nl). Zijn er geen mogelijkheden in uw omgeving? Gooi het dan in een afsluitbare verpakking in uw grijze container (restafval). Beweging doet een mens goed! Op 27 december vindt in Sluis de Urbantrail plaats. Het is een wandel- en looptocht door het centrum, waarbij je facetten van Sluis te zien krijgt waar je zelden of nooit komt of kan komen. De route is zo'n 10 kilometer. Wandelaars kunnen starten tussen 8.30 en 10.00 uur (hardlopers starten om 10.30 uur). Aankomst tot 13.00 uur. Kosten deelname leden 1,10 per persoon, niet-leden 1,50 per persoon. Voor de hardlopers geldt: vooraf aanmelden via www.urbantrailsluis.nl want het maximum aantal lopers is 1.000. door Linda van Dijke Scheldestromen winter 2014 Na het grote succes van de natuurfilm 'De Nieuwe Wildernis' werken de makers van de film op dit moment aan de opvolger: 'Holland, natuur in de delta'. Hiervoor wordt ook in Zeeland gefilmd. Hoofdrolspelers zijn de zeearend, bever, haas, stekelbaars en pimpernel-blauwtje. De Unie van Waterschappen ondersteunt de film voor de ontwikkeling van het educatieve pakket, de delta in de klas. De film gaat in september 2015 in première. Scheldestromen winter 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 8