wordt verbrand in "Het wordt weer als grondstof gebruikt. Op het immens grote industrieterrein in Moerdijk, vallen de grote silo's van Slibverwerking Noord-Brabant (SNB) niet op. Vijftig vrachtwagens per dag leveren hier hun slib af. Slibkoek, het restproduct van rioolwaterzuiveringen, wordt hier verbrand en opnieuw als grondstof gebruikt. 16 "En dan gaat het zuiveringsslib naar SNB, zeg ik altijd aan het einde van een rondleiding." Diny de Putter (61) is een van de rondleiders op de rioolwaterzuiveringen van het waterschap. Basisschoolleerlingen vertelt ze over de zuivering in Terneuzen. De Zeeuws-Vlaamse is pas gestopt met haar werk voor Milieu Educatie Centrum De Bevelanden, maar doet nog steeds veel aan educatie. Zo geeft ze ook natuurlessen voor Staatsbosbeheer, Natuur en Zo en rondleidingen in het Verdronken land van Saeftinghe. Afvalwater Douchen, afwassen, het doorspoelen van de wc. Dit water komt via het rioolputje bij een van de zestien Zeeuwse rioolwaterzuiveringen terecht. Daar doorloopt het een zuiveringsproces waarbij uiteindelijk water en slib overblijven. Het zuiveringsslib gaat in vrachtwagens richting SNB. Diny: "Ik wil graag weten hoe het verdergaat met het slib. Die informatie kan ik weer gebruiken voor m'n rondleidingen." "Klopt, mensen weten vaak niet wat we hier precies doen", vertelt directeur Marcel Lefferts (57). "We ontvangen hier bijna 30% van het Nederlandse zuiveringsslib en zijn zelfs de grootste als het gaat om slibverwerking door verbranding. We verwerken zuiveringsslib dat van zo'n vijftig rioolwaterzuiveringen komt van acht verschillende waterschappen. Scheldestromen is er daar één van. Van de totale 430 miljoen kilo ontvangen we jaarlijks 32 miljoen kilo Zeeuws slib. Door verbranding kunnen we niet alleen veel energie terugwinnen, maar ook een aantal stoffen hergebruiken. Een grondstof als fosfaat (zie kader) halen we uit het restproduct as." Homogene massa Gewapend met helm, veiligheidsbril en oordoppen stappen we het terrein op. Marcel: "De kieptrailers melden zich eerst op de weegbrug. Daar wordt niet alleen gewogen, maar steekproefsgewijs nemen we ook monsters van het slib." "Scheelt het dat veel van het Zeeuwse slib afkomstig is uit de kanaalzone met veel industrie?", vraagt Diny. "Al het slib moet voldoen aan zogenoemde acceptatiecriteria. Dat zijn afspraken over de samenstelling van het slib. Als afvalwater al meer vervuild zou zijn, wordt het door het waterschap zo gezuiverd dat die waarden goed zijn. Dat zijn wettelijke regels en ook Er is geen restproduct waar zoveel fosfaat in zit als zuiveringsslib. Fosfaat is een kritieke grondstof binnen de EU. Dat betekent dat het eindig is. In het as dat na verbranding van slib overblijft, blijven zware metalen en fosfaat over. Dit fosfaat is gelijkwaardig met fosfaaterts dat alleen aan de noordkust van Afrika als grondstof nog veel voorkomt. Fosfaat wordt vooral gebruikt voor kunstmest en veevoer en is een belangrijk onderdeel van de voedselketen. 17 door Janneke la Gasse Scheldestromen winter 2014 Zeeuws slib Moerdij k Scheldestromen winter 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 9