■jj'ÏHtÊU graven, volstorten met grind en het water kan de bodem in. Of je oprit met doorgroeistenen bestraten in plaats van grote tegels die op elkaar aansluiten. En probeer toch perkjes in je tuin te maken, ook al zijn ze maar klein. Eén vierkante meter grond kan er al voor zorgen dat er per jaar 600 liter minder water door het rioolstelsel hoeft! Het zogenoemde 'duurzaam gebruik' is ook een mooie oplossing. Regenwater wordt dan opgevangen, gefilterd en gebruikt als spoelwater bij het wassen en voor het doorspoelen van de wc. In België is dit al gebruikelijk en misschien vinden wij dat in de toekomst ook wel normaal. Op die manier kunnen we ook nog veel besparen op het gebruik van drinkwater." riolering. In Groningen is deze tegeltaks ook onderzocht maar niet haalbaar gebleken. Door onder andere teveel versnippering zou deze regelgeving meer geld kosten dan opleveren. Stijgende waterpeilen Volgens waterschapper Angelo de Bruijn geeft deze taks wel aan hoe groot het probleem is. Angelo: "We moeten ervoor zorgen dat het regenwater de grond weer in gaat. Als dat niet gebeurt dan geeft dat een extra belasting op de afvoercapaciteit van het riool- en waterlopensysteem. Bij die laatste kunnen we hier in Zeeland gemiddeld 11 tot 14 millimeter neerslag per etmaal afvoeren. Dit levert in normale situaties geen problemen op. maar in tijden van extreme neerslag wel. Doordat er dan ook extra water van verhard oppervlak uit steden en dorpen direct afstroomt, stijgen de waterpeilen snel. In extreme gevallen kan het zelfs leiden tot overstroming. Dat geldt ook voor de riolering, extra water dat er eigenlijk niet thuishoort kan overstorten uit het rioolstelsel veroorzaken. Bijkomend nadeel is dat het relatief schone regenwater bij de rioolwaterzuivering onnodig het zuiveringsproces doorloopt en dus geld kost." Het infiltreren van water in de bodem biedt voor deze problemen een oplossing. Nog eentje Naast afvoerproblemen is er nog een belangrijke factor. Angelo: "De voorraad van zoet grondwater is essentieel. We moeten verzilting tegengaan en daarom is het zonde als het zoete regenwater de natuurlijke voorraad grondwater niet kan aanvullen. Te weinig grondwater kan bovendien schade aan de fundering van gebouwen en zettingschade veroorzaken. Op verschillende plekken in de provincie hebben we naast klei ook veenlagen in de grond. Als zo'n laag te droog is. klinkt de grond in en kan er verzakking plaatsvinden." Waar dan wel? Het mag duidelijk zijn dat verstening water op ongewenste plekken brengt. Waar moet het water dan wel naar toe? Angelo vertelt dat de beste optie is om het water in hetzelfde gebied te houden: "Dat is de plek waar het hoort. Er zijn verschillende mogelijkheden, denk maar aan het plaatsen van een grindkoffer op de plek waar je terras afwatert. Een kwestie van een sleuf Naast: Op diverse plekken zijn voor tijdelijke opvang van regenwater buffers aangelegd, zogenoemde WADI's: Water Afvoer Door Infiltratie. Deze WADI ligt in de Mortiere. Linksonder: In de Terneuzense wijk Triniteit wordt het water van het plein afgevoerd via deze 'kunstmatige' beek. Scheldestromen lente 2015

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 10