Nieuwe strekdammen Cadzand-Bad Din de steigers In Cadzand-Bad worden dit voorjaar vanwege de kustversterking twee nieuwe strekdammen aangelegd. Deze golfbrekers moeten stevig en zorgvuldig worden opgebouwd. Daarbij maken we gebruik van een opvallende toplaag, namelijk Xblocs. Uniek voor een project in Nederland. Cadzand-Bad is onderdeel van de Zwakke Schakel West-Zeeuws- Vlaanderen. Dat wil zeggen dat een deel van de kust niet sterk genoeg is om een superstorm te weerstaan. Robbert-Jan Lenselink, beleidsmedewerker bij Waterkeringen, vertelt: "We versterken de kust bij Cadzand-Bad door zand aan te brengen voor de bestaande dijk en de strekdammen aan weerszijden van het uitwateringsgemaal langer, hoger en steviger te maken. De westelijke strekdam verplaatsen we in westelijke richting, zodat ruimte ontstaat tussen de dammen voor een jachthaven. De strekdammen hebben niet alleen het doel om golfslag tegen te gaan en de uitstroom van het gemaal in zee te begeleiden. Ze beschermen straks ook de boten in de jachthaven." De huidige strekdammen worden deels gesloopt en daarna zorgvuldig opgebouwd. "We werken van fijn naar grof. De kern van de dam zal bestaan uit fijn breuksteen. Dat komt per schip uit Noorwegen en wordt met dumpers stukje bij beetje de zee in gereden. Daar leggen we een laag grovere breuksteen bovenop. De toplaag bestaat uit Xblocs, gigantische x-vormige betonnen blokken. Deze Xblocs komen per schip uit Zeebrugge en leggen we één voor één in een bepaald patroon in positie. Op deze manier blijft de kern van de strekdam op zijn plek." Het gebruik van Xblocs is uniek in Nederland. "We hebben de methode uitgebreid op schaal getest en met eigen ogen kunnen zien dat het werkt. We kunnen het nu met alle vertrouwen in Cadzand-Bad in de praktijk brengen! Aannemer: Combinatie Cadzand-Bad Oostelijke strekdam: hoogte NAP +5 m, 250 m lang Westelijke strekdam: hoogte NAP +7,5 m, 375 m lang Materiaal: breuksteen en Xblocs Aantal Xblocs: 4.500 stuks Gewicht grootste Xbloc: 10 ton Uitvoering: maart t/m juni 2015 Cadzand-Bad door Stefanie Fassaert Scheldestromen lente 2015

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 19