Onderhoudsarm Zeeland staat bekend als een groene provincie met een uitgestrekt buitengebied. Rijd een willekeurige woonwijk In en dat beeld verandert op slag. Waar voorheen groene voortuinen de wijk kleurden, zie je dat een grijze stenenmassa steeds meer de overhand neemt. Soppend gazon wordt liever vervangen door stenen. Zo worden afdrukken van modderschoenen In huls wel voorkomen, maar het regenwater kan niet weg. En dat terwijl we steeds vaker te maken krijgen met meer neerslag In kortere tijd. Tegeltjeswijsheden Volgens wetenschappers heeft de verharding van de particuliere tuin drie vervelende gevolgen. Bijvoorbeeld de zogenoemde hlttestress: warmte die langer blijft hangen boven oppervlakten met veel steen waardoor de temperatuur toeneemt. Het rapport Climate Proof Cities 2013 meldt dat In dichtbebouwde delen van Rotterdam het op een warme, windstille zomeravond tot 7 °C warmer kan zijn dan In het omringende buitengebied! Bij Iedere 10% extra betegeling wordt het In de omgeving tussen de 0.2 en 0.5 °C warmer. Niks te zoeken Verstening heeft ook als gevolg dat de biodiversiteit afneemt. Vogels, vlinders en Insecten hebben niets meer te zoeken In tuinen waar geen groen of water te vinden Is. Terwijl juist variatie van dieren en groen de natuur In balans houdt en daarmee het klimaat. Waterafvoer Door alle tegels wordt het ook steeds moeilijker om water af te voeren. De grond kan geen water absorberen waardoor de verstoorde afwatering bij forse regenbuien nu al kan lelden tot overstroomde riolen. Vaak blijft het beperkt tot grote plassen op straat, maar het kan gekker. Het water kan niet weg omdat er steeds minder plaatsen zijn waar het water direct wordt opgenomen In de bodem. Tegelterreur In sommige Duitse deelstaten hebben ze een oplossing voor de verstening. Daar Is de rioolheffing gekoppeld aan de mate van betegeling van de tuin: de tegeltaks. Hoe meer stenen, hoe meer belasting je betaalt. Het belastinggeld kan direct geïnvesteerd worden In noodzakelijke aanpassingen van de Per inwoner van Zeeland is er ongeveer 85 vierkante meter verharding aangesloten op de riolering. Verharding bestaat uit dak, weg- en tuinverharding. Goedkoop en gemak zijn argumenten om te kiezen voor een versteende tuin. Maar natuurlijk zijn er ook groene alternatieven te vinden. Hortensia's, vlinderstruiken, kleinbladige seringen, vetplanten en (kleine) bomen worden aangeraden voor een groene, onderhoudsarme tuin waarbij water toch de mogelijkheid heeft om door de grond te worden opgenomen. Scheldestromen lente 2015

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 8