voorkomen dat ze splijten. Bij de tropische palen heeft een stalen band hetzelfde effect." Adri krijgt ook redelijk wat telefoontjes van mensen die oude palen willen kopen. "Hoe kapotter of meer afgevreten, hoe beter lijkt het soms wel", lacht Adri. "Wij verkopen ze zelf niet meer. Dat doet de aannemer, dus daar verwijs ik iedereen naar door." Nog een kleine tip: "Overigens, geteerde palen in je tuin, die ruik je wel hoor..." Het huidige werk aan een paalhoofd is sowieso niet meer te vergelijken. "Er was destijds nogal wat werk aan het repareren of vervangen van de gordingen en kespen (verbindingen, red.). Je liep met al je gereedschap over die palen. Maar wat een prachtig werk was dat. Je werkte met het tij en kon soms al om 4.00 uur 's ochtends beginnen, omdat er nog geen zomer- en wintertijd was. Als je daar dan op het eind van zo'n hoofd zat en de zon kwam op, prachtig!" Vandaag de dag worden alleen de palen op het strand nog vervangen, Jaarlijks zijn dat er op de Zeeuws- Vlaamse, Schouwse en Walcherse stranden zo'n 600. De palen die in zee staan, worden niet meer onderhouden. "Arbo-technisch is het niet meer verantwoord en werken vanuit zee met een schip is te duur." Plezier! Behalve dat de paalhoofden een functie hebben, zorgen ze ook voor fotogenieke beelden. Menig Zeeuw en toerist heeft de karakteristieke beelden op de camera of in huis hangen. Adri: "Mensen vragen wel eens aan me: 'Wat betekent een S bovenop een paal?' Sommige palen zijn inderdaad voorzien van een staalstrip in de vorm van een S. Die zijn er ingeslagen om te 10 Naast de functionele taak, leveren de paalhoofden ook plezier en mooie plaatjes op. Scheldestromen zomer 2015

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 10