Natuurvriendelijke oevers in de steigers In de polder bij Ovezande, aan de Doornboomdijk en Rietveldweg, wordt ruim 1,2 kilometer natuurvriendelijke oevers aangelegd. De uitgegraven grond wordt verwerkt zodra de gewassen van het land zijn Projectmanager Kees de Witte: "Deze natuurvriendelijke oevers worden aangelegd als onderdeel van de Kaderrichtlijn Water (KRW). Europa eist dat we een goede kwaliteit van het oppervlaktewater bereiken maar ook behouden. De nieuwe inrichting van de oevers moet bijdragen aan een beter en gezonder watersysteem zodat het aantal waterplanten en waterbeestjes kan toenemen." Bij de aanleg van een natuurvriendelijke oever wordt een waterloop verruimd. Een natuurvriendelijke oever heeft een flauwe oever, een ondiepe vooroever en middenin de waterloop eilandjes en lagunes. Aan de kant ligt nog ruim 5.000 m3 uitgegraven grond. Kees: "Zodra de oogst van het land is hogen we de lager gelegen delen in het perceel van deze boer op met de uitgegraven grond voor een betere drooglegging van het perceel. Aan de kleur is te zien dat de grond in deze omgeving redelijk zanderig is. Zware kleigrond zoals op Noord-Beveland is veel grijzer van kleur. Voor de oeverbescherming maken we gebruik van Enka-matten. Dit zijn zwarte duurzame doorgroeimatten die over een tijdje nauwelijks nog zichtbaar zijn door de natuurlijke begroeiing." "In heel Zeeland is tot nu toe 146 kilometer aan natuurvriendelijke oevers aangelegd. De komende jaren wordt nog eens 235 kilometer aangelegd. Door de verruiming van de waterlopen creëer je ook meer waterberging en bij veel neerslag kunnen we het water sneller afvoeren. Omdat het klimaat verandert hebben we steeds vaker te maken met extreme neerslag. Dus in feite heb je een win-win situatie." 19 Aannemer: Combinatie Kloosterman-Smits V.O.F. Kapelle Kosten: circa 340.000,- KRW: Dit is een Europese richtlijn voor het bereiken van een goede ecologische toestand van het water. Nederland is ingedeeld in vier stroomgebieden: Eems, Rijn, Maas en Schelde. Rijkswaterstaat, twee waterschappen, twee provincies en zestien gemeenten zijn samen verantwoordelijk voor het waterbeheer in het stroomgebied Schelde. Ovezande door Chantal de Putter Scheldestromen zomer 2015

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 19