Hoe komt het dat archeologie zo belangrijk is? "In 1992 is het Europees Verdrag van Malta opgesteld. Dit verdrag is opgesteld om cultureel erfgoed in de bodem beter te beschermen. Bovendien is het de bedoeling dat alles watje opgraaft ook tentoongesteld kan worden. Het is ook mooi om te weten te komen hoe men vroeger leefde. In 2007 is het verdrag vertaald naar de Nederlandse wetgeving." Is Zeeland een rijke archeologische provincie? "Zeker. De afgedekte zuurstofarme Zeeuwse bodem zorgt ervoor dat bijvoorbeeld de houten structuren van Romeinse huizen perfect bewaard blijven. Daarom vinden we hier uit allerlei perioden oude zaken; potten en pannen, skeletten en afvalkuilen. Normaal gesproken heb je te maken met een gestapeld landschap. De oudste dingen liggen dieper. Maar in sommige delen van Zeeland is de grond niet gestapeld waardoor je spulletjes net onder de oppervlakte kunt vinden die wel 10.000 jaar oud zijn. Daarnaast liggen er in Zeeland ongeveer vierhonderd verdronken dorpen, wat erg uniek is in de wereld." Wat zijn opmerkelijke vondsten? "In 2002 vond het waterschap bij de aanleg van een natuurvriendelijke oever bij Grijpskerke een kuil van ongeveer 3x3 meter en 70 centimeter diep met zo'n 25.000 scherven uit de ijzertijd die samen ongeveer driehonderd potten vormden. Er was ook een pot met een skelet van een hond. Waarschijnlijk was dit een soort offerplaats aan de goden. Vorig jaar zijn bij de Gapingse Watergang spullen gevonden uit de Romeinse tijd, Ijzertijd én middeleeuwen en er werden dierenbotten gevonden die als schaatsen werden gebruikt. Ook bij De Poel bij Goes is een grote vindplaats met spullen uit allerlei tijden. Daar is een kookpot uit ongeveer de lle eeuw gevonden die nog helemaal intact was. We hadden verwacht om spullen diep in het veen te vinden, maar daar lagen de spullen juist vlak onder de oppervlakte." "Wat ik nog heel opmerkelijk vind, is dat we door opgravingen veel te weten zijn gekomen over de kustbescherming van toen. Nu verbreden we immense dijken langs de kust, terwijl de kust bestond uit een strandwal die het achterland beschermde. De Romeinen legden al 'dijkjes' aan. Bij het werk aan de N57 werd een dijkje gevonden van ongeveer 100 n.Chr." Wat gebeurt er met de vondsten? "Zodra iets uit de grond komt, is het eigendom van de Provincie Zeeland. Sommige spullen gaan in depot en belangrijke dingen gaan daarna naar musea. Als je zelf iets vindt, dan moetje dit binnen drie werkdagen melden bij de gemeente. Deze bekijkt dan of het om een archeologische vindplaats gaat of een losse vondst." Bij het Suikerplein in Sas van Gent legden we in 2013 een waterberging aan. Hier werd een vindplaats uit de pre-historie ontdekt met voorwerpen uit de midden steentijd zoals vuurstenen (foto midden). Deze werden gebruikten als pijlpunt of als weerhaak op harpoenen.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 22