tussen de kavels, waardoor de productie goedkoper wordt. Voor alle partijen zitten er dus voordelen aan. Het bureau valt nu onder provincie Zeeland en is gestart in 2012. Het doel was om te komen tot een betere verdeling van grond. Ook om een economische impuls te realiseren in het landelijk gebied. Inmiddels is er gedurende het bestaan van het bureau zeker 1.870 hectare grond geruild. Ruilen gebeurt altijd op basis van vrijwilligheid. Caroline: "Het convenant Grondzaken met de provincie Zeeland zorgt ervoor dat grondeigenaren niet onnodig vaak benaderd worden voor verschillende projecten van verschillende instanties. We proberen dat altijd zoveel mogelijk te combineren. Eigenlijk is het een soort puzzel. Het waterschap heeft grond nodig voor een project, een agrariër wil een stuk grond dichter bij zijn huidige perceel of woning en de provincie wil een weg aanpassen. Wij kijken dan wat er mogelijk is. Het afstemmen van wensen van grondeigenaren op onze projecten is de hoofdtaak van het Kavelruilbureau." Volgens Denis kunnen we in Zeeland trots zijn op de verkaveling zoals die nu is. "Kijk maar eens vanuit de lucht naar het verschil tussen Nederland en België. Dan pas zie je de versnippering van Belgische percelen. Maar er blijft werk aan de winkel, want verkavelen kan altijd beter. Toch is het Kavelruilbureau een succes. Het is een voorbeeld van succesvolle samenwerking. Er zijn grote resultaten bereikt de afgelopen jaren." Projecten Voorbeelden van geslaagde projecten zijn de realisatie van het gemaal Schore bij Hansweert (gemeente Reimerswaal). De grond is bijna allemaal via kavelruil verworven. Ook bij het verkrijgen van de grond voor het fietspad langs de Gerbernesseweg (gemeente Borsele) speelde het Kavelruilbureau een grote rol. Een ander voorbeeld is de natuurvriendelijke oever bij de afslag Goes aan de A58. Hier was het Kavelruilbureau ook belangrijk. Daarnaast is er veel geruild in de Nijs- en Hooglandpolder (gemeente Hulst). Hier wil het waterschap een waterafvoerprobleem oplossen." Interesse in het ruilen van gronden? Neem dan contact op met het Kavelruilbureau: www.kavelruilbureauzeeland.nl, kavelruilbureau@zeeland.nl 10 Het team grondzaken werkt vanuit het kantoor in Middelburg, Dominigue Sturm is een van de grondmakelaars. Scheldestromen herfst 2015

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 10