Nieuw gemaal bij Schore Din de steigers annemer zijn werk laten doe Aan de Schoorse Zeedijk bij Schore verrijst een nieuw waterkunstwerk, namelijk een nieuw poldergemaal. Gemaal Schore moet ervoor zorgen dat het watersysteem in de driehoek Kapelle, Schore en Hansweert robuuster en klimaatbestendig wordt. Begin 2016 moeten de pompen draaien. Frank Wessel heeft de taak om dit bijzondere project tot een succes te maken. Bijzonder omdat het niet vaak voorkomt dat een nieuw gemaal gebouwd wordt en vooral de manier van aanbesteden is anders dan normaal. Frank: "Het project hebben we aanbesteed via Best Value Procurement (BVP). Daarbij wordt niet alleen de bouw, maar ook het ontwerp door de aannemer gedaan. Normaal beschrijven we zelf het ontwerp tot in detail, tot het laatste boutje en moertje. Je krijgt precies watje beschrijft. Nu hebben we alleen doelstellingen opgesteld en de aannemer bepaalt hoe en tot op welke hoogte hij hier invulling aan geeft. De aannemer die dat het beste doet, krijgt het werk gegund. Op die manier maken we, naast de kennis die we zelf in huis hebben, ook gebruik van de nieuwste technieken die op de markt zijn." Technisch heeft dit project ook iets unieks. "Bij dit gemaal creëren we zonder vacuüminstallatie een hevelwerking. Normaal liggen leidingen in een boog, een zogenoemde kattenrug. Door nu de leidingen in bepaalde hoeken in de dijk te leggen en een bepaalde stroomsnelheid te creëren, is de vacuüminstallatie overbodig. Als projectleider breng ik alle belangen bij elkaar, die van het waterschap, de omgeving en de aannemer. Ik leg verantwoording af over planning, kosten en risico's. Het streven is om grip te hebben op het project, zonder continu te moeten ingrijpen in het proces van de aannemer." Schoorse Zeedijk door Janneke la Gasse Aannemer GMB Civiel B.V. Projectkosten: 3,45 miljoen Twee pompen van 35 m3 per minuut 120 emmers water per seconde Diameter van in-en uitstroomleiding 700 mm Vispassage door gebruik visvriendelijke pompen Combinatie van elektrisch, civieltechnisch en werktuigbouwkunde Scheldestromen herfst 2015

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 19