De bladeren verkleuren, het wordt al kouder en steeds vroeger donker. Maar met een herfstzonnetje is het heerlijk om een boswandeling te maken. En waar kun je dat beter doen dan in de grensstreek van Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Deze hoogstamboomgaarden hebben hoge natuurwaarden. Ze bieden voedsel- en nestgelegenheid aan bijvoorbeeld de steenuil en de groene specht. Door de karakteristieke boomvormen, bloesems en vruchten zijn de hoogstamboomgaarden echte parels in het landschap. Noeste bomen Vervolgens lopen we door een lange rechte laan met eiken en beuken van ruim 80 jaar oud. "Elk jaar lopen we de bomen met een hoogwerker na om dode takken weg te halen en te snoeien. "Ook bomen die aangetast zijn proberen we zo lang mogelijk te behouden." We staan stil bij een boom die alle bladeren en takken mist. "Deze stam moet zo lang mogelijk behouden blijven, er groeien namelijk tonderzwammen op. Tussen de bomen door zie je her en der open grasveldjes. "Die werden vroeger gebruikt als rootakkers voor de vlasteelt. Het geoogste vlas werd op deze velden uitgespreid om te laten dauwroten (rotten) een bewerking van vlas. Zeeland en bos. Geen voor de hand liggende combinatie, maar onze provincie heeft een paar kleine bosgebieden die voor bepaalde vogel- en diersoorten heel belangrijk zijn. Qua oppervlakte niet te vergelijken met bijvoorbeeld de Veluwe, maar voor Zeeuwse begrippen heel bijzonder. Dekzandgebied Op een mooie herfstmiddag gaan we op pad met boswachter Alex Wieland van Het Zeeuwse Landschap in het bosgebied bij Kapellebrug. "In het oosten van Zeeuws- Vlaanderen vind je langs de grens een smal uitgestrekt gebied met bos, weide en water. Het kalkarme dekzandgebied beslaat ongeveer 450 hectare en is hoger gelegen dan de rest van Zeeuws-Vlaanderen. Dit gebied tussen Clinge en Heikant kun je opdelen in drie deelgebieden met ieder z'n specifieke kenmerken: Clinge heeft een dicht bosgebied, het gebied bij Kapellebrug kenmerkt zich door de open weidegebieden en rond Heikant vind je vooral veel weilanden en boomweiden." Parels in het landschap We starten onze wandeling bij het gebouw van Evides, drinkwaterleverancier voor Zuid-West Nederland. Naast het terrein lopen we door een appelboomgaard met hoogstambomen. De boswachter vertelt: "Door de opkomst van modernere en vaak meer productieve rassen zijn de oude fruitrassen grotendeels verdwenen. Sprinkhanen Via de laan lopen we naar een klein heideveld. Midden in het gesprek wordt de boswachter afgeleid door het geluid van een sprinkhaan. "Hoor je dat? Zandgrond is een ideale plek voor de sprinkhaan omdat het snel opwarmt. Als je goed naar de grond kijkt zie je verschillende mossoorten." Als onwetende wandelaar zou je er zo overheen 20 door Chantal de Putter en Sarah Cornelis Scheldestromen herfst 2015

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 20