lopen. Maar inderdaad, wat een diversiteit! Afval "We hebben een groep vrijwilligers die zorgt voor beheer, opruimwerk en onderzoek in het gebied. We onderzoeken nu welke soorten nachtvlinders en libellen hier leven en inventariseren de planten en paddenstoelen in het gebied. Helaas vind je ook hier in het grensgebied veel zwerfvuil en afval van xtc. Dit moet altijd zo snel mogelijk worden opgeruimd. Je moet er niet aan denken dat dit zwaar chemisch goedje in het grondwater terechtkomt." Waterwingebied Verder het bos in zijn diepe sloten uitgegraven. Alex: "Dit zijn de zogenaamde winkanalen voor de waterwinning. In de periode september-maart wordt het water uit de sloten van de aangrenzende polders door middel van stuwen naar deze diepe sloten geleid. In 100 dagen sijpelt het water door het zand waarna Evides het oppompt en geschikt maakt voor de industrie. De rest van het jaar wordt het water uit de grond gewonnen. Nepbos We lopen verder en komen uit op een open gebied. Na een uitgebreide zoektocht door onze boswachter naar een vogel heeft onze fotograaf een brandende vraag: "Zo'n nepbos, wat heeft dat voor nut?" Onder nepbos verstaat hij de rij bomen die precies zo geplaatst zijn dat er hetzelfde aantal meters tussen de bomen zit. De boswachter lacht om de veronderstelling en antwoordt: "Dit is een populierenbos, dat speciaal is aangeplant voor de vogels. In maart is het een paradijs voor spechten. De bomen zitten dan vol met kleine beestjes. In dit gebied leeft de zwarte specht en is, voor zover bekend, het enige paartje in heel Zeeland." Oude graansoorten Achter in het grasveld vind je een akker waarop oude granen groeien, zoals sint-jansrogge, boekweit en hemelgerst. "Dit zijn oude Nederlandse graansoorten en komen uit de genenbank van de Universiteit van Wageningen. We hebben destijds van elke graansoort honderd zaadjes gekregen om zelf te vermeerderen. Van sommige gewassen hebben we nu al ruim een halve kilo graan. Een derde van de gewassen oogsten we niet en blijft staan als voedsel voor de vogels in de winter." Rondleiding Zin om mee te gaan met een rondleiding? Het Zeeuwse Landschap organiseert op vrijdag 18 september om 18.30 uur een excursie in de bossen bij Clinge. De startplaats is op de parkeerplaats aan de Molenstraat (nr. 106) in Clinge. Op vrijdag 23 oktober om 18.30 uur kunt u mee met de excursie in het bosgebied bij Kapellebrug. De startplaats is aan het einde van de Van Hogendorplaan. Volwassenen betalen 3,- per persoon, kinderen 1,50. Voor donateurs van Het Zeeuwse Landschap zijn de excursies gratis. Aanmelden kan tot uiterlijk 2 dagen van tevoren, via info@hetzeeuwselandschap.nl of telefonisch 0113-569110. 22 Tussen Clinge en Kapellebrug bij de Belgische grens in Oost-Zeeuws-Vlaanderen is het heerlijk wandelen in de bossen. Scheldestromen herfst 2015

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 22