Team arondzaken Grond is emotie Caroline vertelt: "Het waterschap koopt in heel Zeeland diverse grondpercelen aan. Deze kunnen later worden ingezet om te ruilen tegen grond die we nodig hebben voor projecten. Dit hebben we goed in beeld. We weten waar we de komende jaren aan het werk gaan. Alles staat of valt met vertrouwen. Mensen zijn vaak ontzettend gehecht aan hun grond. Of het nu een agrariër betreft of een huiseigenaar met een kleine tuin, mensen hebben vaak veel moeite in hun grond gestopt. Hiervoor moetje respect opbrengen." "Sleutel tot succes is het zo vroeg mogelijk contact opnemen met een grondeigenaar waarvan je grond wilt verwerven. Alle informatie met hem of haar delen. Vaak vinden deze gesprekken plaats aan de keukentafel. Een projectleider en een grondmakelaar van het waterschap komen langs en kijken wat er mogelijk is. Ook leggen ze het project waarvoor de grond nodig is uit aan de eigenaar van de grond. Dat proces begint met het laten taxeren van de grond door een onafhankelijke taxateur." Marktconforme prijzen Denis Steijaert vult aan: "Het waterschap streeft altijd naar het minnelijk verwerven van de grond. We bieden altijd een prijs die marktconform is. Goede communicatie met grondeigenaren is essentieel. Grondmakelaars moeten daarom dezelfde taal spreken als de eigenaar. Als het misgaat, is het meestal op de communicatie." "Als een grondeigenaar niet wenst mee te werken is dat zijn goed recht. Dan proberen we eerst de overige benodigde percelen te kopen en gaan we in een later stadium nog eens praten. Of we proberen een tracé van een werk te verleggen. Onteigening is het uiterste middel, dat zetten we niet graag in." Kavelruilbureau Soms komt het voor dat een agrariër best grond wil afstaan, maar dat hij graag in de vorm van grond gecompenseerd wil worden. Of zijn percelen hebben een ongunstige ligging en men wil ruilen voor beter gelegen stukken land. Hiervoor is het Kavelruilbureau Zeeland opgericht. Dit is een samenwerkingsverband tussen de provincie, het waterschap, kadaster, de Zeeuwse gemeenten, Rijkswaterstaat, ZAJK en agrariërs. Voordelen van kavelruil kunnen het vergroten of samenvoegen van percelen zijn of een kortere afstand Het team grondzaken van het waterschap is negen personen sterk. Zij verwerven niet alleen grond voor het waterschap, maar geven ook rechten uit. Bijvoorbeeld jacht-, pacht of -visrechten. Caroline: "Elk zakelijk recht dat op grond kan rusten, wordt door ons team behandeld." Ook beheren ze eigendommen. Goed beheer van waterschapsgronden bespaart de Zeeuwse belastingbetaler circa 1.000.000 per jaar. Scheldestromen herfst 2015

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 8