Keermiddel Tholen Din de steigers Grootste waterberging van Het Volkerak-Zoommeer wordt de grootste waterberging van Nederland. Het is een van de maatregelen van het programma Ruimte voor de Rivier, bedoeld om rivierwater tijdelijk te bergen wanneer bij storm op zee de rivieren hun water niet naar zee kunnen afvoeren. Rien Vroegop is als toezichthouder nauw betrokken bij het project. "Het keermiddel moet de haven en een woonwijk van de stad Tholen beschermen wanneer het Volkerak- Zoommeer wordt gebruikt als waterberging. Afgelopen augustus en september is bij het gehucht Botshoofd de dijk al verstrekt met 13.000 m3 klei om bestand te zijn tegen de grote hoeveelheid water. Mocht het Volkerak-Zoommeer worden gebruikt als waterberging komt het peil maximaal 2,5 meter hoger te staan dan het normale peil." "Voor de aanleg van de keerdam is ruim 31.000 m3 grond uitgebaggerd en weer 55.000 m3 zand aangebracht. Om het zetten van de ondergrond en het zand te versnellen is om de meter een verticale drainagebuis van 13 meter diep gestoken om het water uit de ondergrond en het zand af te voeren. Het Volkerak-Zoommeer moet op 1 januari 2016 inzetbaar zijn voor waterberging. In de keerdam wordt een tijdelijke doorgang naar de haven gemaakt die, als het nodig is, kan worden afgesloten. Ook wordt een sluis aangelegd voor de schepen van de jachthaven. Over de sluis komt een loopbrug die voetgangers zelf kunnen bedienen. In juni moet het gebied toegankelijk zijn voor het publiek en wordt het onderdeel van een wandelroute." "Aan de windkant van de keerdam liggen tijdelijke kraagstukken om afslag van het zand te voorkomen. Zodra de bodem voldoende is gezet kunnen we verder met het ophogen van de keerdam tot de definitieve hoogte. Daarna brengen we de bekleding aan. In december 2016 moet het project zijn afgerond." Zf Zf Aannemer: Hakkers B.V. Werkendam Projectkosten: 4,4 miljoen Uitgebaggerde grond: 31.000 m3 Aanvulling: 55.000 m3 zand Grootte waterberging: 8300 hectare (200 miljoen m3 water) Bekleding: Mijnsteen: 13.000 ton Stortsteen: 5.600 ton Klei: 4.000 m3 door Chanta de Putter Scheldestromen winter 2015

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 19