••F Het eerste waar we aan denken bij overstromingen is de ramp van 1 februari 1953. Walcheren bleef toen voor het grootste deel gespaard. Tijdens de Tweede Wereldoorlog, in 1944, werd Walcheren doelbewust onder water gezet. In februari 2016 is het zeventig jaar geleden dat het laatste gat in de dijk werd gedicht. De overstroming van 1944 werd niet veroorzaakt door de natuur, maar was mensenwerk. Na de bevrijding van Zeeuws- Vlaanderen en Antwerpen in september, was het de beurt aan Walcheren om bevrijd te worden. Dit was belangrijk omdat de haven van Antwerpen - die nagenoeg onbeschadigd in geallieerde handen was gevallen - niet gebruikt kon worden, omdat de Duitsers nog steeds op Walcheren zaten en de Westerschelde vol lag met mijnen. Elk schip dat de Schelde op voer, werd meteen beschoten vanaf de bunkerstellingen die de Duitsers aan de Walcherse kust hadden ingericht. Deze zware bunkerforten zijn maar liefst 600 keer gebombardeerd. Helaas zonder het gewenste resultaat. Bombardementen Het plan om de Duitsers te verdrijven kwam neer op het bombarderen van de zeedijken. Zo zouden de Duitsers verzwakt raken en Walcheren onder water komen te staan, zodat het met amfibievoertuigen bevrijd kon worden. In oktober 44 was het zover: op 2 oktober werden er op heel Walcheren strooibiljetten uit vliegtuigen gegooid om de bevolking te waarschuwen. Daarna bombardeerden Engelse Lancasters de Walcherse dijken. Bij Westkapelle (3 oktober), de Nolledijk bij Vlissingen (7 oktober), de dijk bij Ritthem (7 oktober) en bij Veere (11 oktober). Het resultaat was desastreus; bijna heel Walcheren liep onder water. Op 17 oktober werd Westkapelle nog een keer gebombardeerd. Toen ook de sluizen bij Vlissingen gebombardeerd waren, zodat het zeewater door het kanaal door Walcheren kon stromen, werd de aanval ingezet. Het water stroomde vrij Walcheren in en uit. De Duitsers dwongen burgers aanvankelijk tot het maken van nooddijken, maar dit had geen zin en stuitte op weerstand bij de bevolking. Bovendien begonnen de gevechten om Walcheren te bevrijden. De Canadezen landden op 1 november bij Vlissingen en Westkapelle en ook vanuit Zuid-Beveland werd een aanval ingezet. Op 8 november was Walcheren na zware gevechten bevrijd. Droogmaking De prijs voor de bevrijding was hoog. Verwoeste landerijen, dorpen en steden. Meteen na de bevrijding begon het werk om Walcheren weer droog te maken. Ingenieur P.Ph. Jansen wordt belast met de droogmaking die wordt uitgevoerd door Rijkswaterstaat, de Polder Walcheren en de Maatschappij tot Uitvoering Zuiderzeewerken. Zij werken samen in de Dienst Droogmaking Walcheren. Aan alles is gebrek en de winter van '44 staat voor de deur. De rest van Nederland zucht nog onder de bezetting. De Dienst Droogmaking Walcheren werd op 19 november 1944 opgericht, dus twee Westkapelle Vlissingen door Arjan Goossen Scheldestromen winter 2015

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 20