De laatste steen LJtó I Nieuw bos bij Nolle-Westduin 24 september 2015 was het zover: minister Melanie Schultz van Haegen van Infrastructuur en Milieu legde de laatste steen voor projectbureau Zeeweringen. Een bijzondere steen! Het formaat van een vierkante meter, het materiaal - graniet in plaats van beton - en een inscriptie markeren het einde van een bijzonder project, waarin waterschap en Rijkswaterstaat de krachten bundelden om Zeeland te beschermen tegen overstromingen. Met een kraan werd het gevaarte door de minister op z'n plaats gezet. Ze werd daarbij deskundig geassisteerd door Huib van 't Westende; een kraanmachinist die vanaf het eerste uur voor het project gewerkt heeft. Sinds 1997 voerde projectbureau Zeeweringen 108 dijkversterkings projecten uit. Medio jaren '90 bleek dat de steenbekleding van de Zeeuwse dijken in slechte staat verkeerden. Reden voor toenmalig minister van Verkeer en Waterstaat Annemarie Jorritsma om het project te starten. Sindsdien is 325 kilometer Zeeuwse dijken weer op sterkte gebracht. In totaal werd er 740 miljoen euro geïnvesteerd in het versterken van de steenbekledingen. De laatste steen met eigen ogen zien? Wandel of fiets dan langs de dijk tussen camping Anna Friso en de Roompot in Kamperland. (AG) Dit najaar zijn we begonnen met de aanleg van een nieuw natuurgebied tussen de Burgemeester van Woelderenlaan en Galgeweg bij Vlissingen. Bij de kustversterking is destijds zes hectare bos gerooid en is de duinbegroeiing weggehaald. Ter compensatie leggen we een nieuw natuurgebied van twaalf hectare aan. Eerst is het gebied grondig onderzocht op explosieven omdat hier tijdens de TWeede Wereldoorlog veel is gevochten. Er is veel munitie gevonden: een vliegtuigbom van vijfhonderd pond, diverse antitankmijnen en een grote hoeveelheid granaten en kogels. Zodra alle explosieven zijn geruimd, beginnen we met het graven van geulen voor de waterpartijen en het aanleggen van wandelpaden. In het vroege voorjaar worden de bomen aangeplant. Verder komt er zilte natuur met soorten die goed gedijen op zout grondwater zoals kwelgras en aardbeiklaver. Vlakbij het parkeerterrein komt een natuurspeelplaats. De oplevering van het werk is 1 april 2016, mits het weer een beetje meewerkt. (CdP) 7 Scheldestromen winter 2015

Scheldestromen/de Waterwerker | 2015 | | pagina 7