Muraltmuurtjes bijzonder gevonden Kijk op legerdesheils.nl voor de openingstijden. De majoor Veel mensen kennen het Leger des Heils van majoor Bosshardt. Net als oprichter William Booth destijds in Londen, maakte Bosshardt tijdens wandelingen door Amsterdam kennis met de armoede en ellende in delen van de stad. Bosshardt bleek volledig in haar element als zij iets voor daklozen, verslaafden en prostituees kon betekenen. Op vrijdagavond zong ze, samen met enkele collega's, op de Wallen. De opgewekte heilssoldaten begonnen bij het straatbeeld van de Amsterdamse buurt te horen. In oktober 1948 krijgt Bosshardt de opdracht om het goodwillwerk in de oude binnenstad officieel te beginnen. Haar startkapitaal bedraagt honderd gulden. Bosshardt weet op dat moment nauwelijks wat precies verstaan wordt onder goodwillwerk en gaat dus min of meer op eigen gevoel af. Een gevoel dat voor vele verstotenen van de Nederlandse samenleving goed uitpakt. In 1978 ging Bosshardt met pensioen maar bleef voor veel Nederlanders het gezicht van het Leger. Ze overleed in 2007 op 94-jarige leeftijd. commissies, kerkenraden etc. Want de nood was hoog. Sinds 1887 kwam het Leger ook in Nederland. Binnen een jaar waren er 100 korpsen. Inmiddels is het Leger des Heils een wereldwijde organisatie die in 126 landen duizenden mensen helpt en vertelt over de liefde van Jezus." Roeping Waar Elisabeth het Leger met de paplepel kreeg ingegoten, heeft Peter zijn plaats bij het Leger pas op latere leeftijd gevonden. "Ik ben opgegroeid bij de Gereformeerde kerk. In mijn jeugd was ik zoekende. Ik ging me verdiepen in spiritualiteit, goeroes, yoga en experimenteerde met drugs. Later werkte ik als telecommunicatietechnicus bij de PTT en mijn vrouw als verpleegkundige bij het AMC. We hadden het gevoel dat er meer op onze weg lag. Het Leger bood een open deur om echt iets te kunnen betekenen voor mensen." Een warme maaltijd Schraa: "Zo'n twee keer per maand geven we voedselpakketten uit en nodigen we mensen uit voor een warme maaltijd. En nu we richting de kerst gaan, stellen we honderden kerstpakketten beschikbaar voor minder bedeelden. Maar we bieden ook een luisterend oor of verwijzen mensen door naar de juiste instantie. Wij hebben hier op Walcheren geen overnachtings mogelijkheden voor daklozen. Dus verwijzen we door, naar bijvoorbeeld het Witte Huis in Vlissingen." 22 Je komt ze nog op verschillende plaatsen tegen. Deze betonnen muurtjes bovenop de dijk. Ooit dienden ze als goedkoop alternatief voor het verzwaren van de dijken. Tegenwoordig hebben ze alleen cultuurhistorische waarde. De bedenker was jonkheer ir. R.R.L. de Muralt. Hij was van 1903 tot 1913 hoofd Technische Dienst van het toenmalige waterschap Schouwen. Nadat de stormvloed van 1906 grote schade in Zeeland en Vlaanderen had aangericht werd besloten dat de dijken verhoogd moesten worden. Echter, het ontbrak aan voldoende geld. De Muralt bedacht een systeem van betonnen muurtjes die bovenop de dijk in betonnen staanders werden geplaatst en zo een aaneengesloten muur vormden. De dijk werd hiermee een halve tot een meter hoger. Het zijn betonnen t-balken die gedeeltelijk in de kruin van de dijk werden ingegraven. Het voordeel is dat het een eenvoudige manier van dijkverhoging is, zonder dat je het hele dijklichaam hoeft te verzwaren. Tussen 1906 en 1935 werd er in Zeeland 120 kilometer dijk met muraltmuren versterkt. Dat was een derde van alle Zeeuwse zeedijken. Helaas bleek het systeem niet bestand tegen de stormvloed van 1953. Op veel plekken werden ze weggeslagen. Toen na 1953 de dijken op Deltahoogte werden gebracht, zijn veel muraltmuren opgeruimd. De muurtjes die er nog zijn, zijn benoemd tot cultuurhistorisch erfgoed. 23 De winkels in Vlissingen en Middelburg zijn op verschillende dagen open voor iedereen. In deze donkere dagen voor kerst biedt het Leger des Heils een lichtpuntje voor honderden Zeeuwen. Via een kerstpakket. Een opgewekte kerstviering. Of gewoon een kopje koffie. Scheldestromen winter 2016 Langendijk, Scharendijke door Arjan Goossen Scheldestromen winter 2016

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 12