"Het ziet er mooi uit, maar dit is grotendeels fantasie uit de jaren zeventig", zegt Rutger als we naast het windwerk van de sluis staan. "Het laat wel zien hoe het vroeger ongeveer was, maar er is niet veel ouds aan. Ik denk dat het vooral een rijksmonument is omdat de sluis zichtbaar is vanaf de rijksweg." In opdracht van het waterschap deed Rutger onderzoek naar duikers en sluizen in Zeeland. Welke hebben cultuurhistorische waarde en hoe kan deze waarde eventueel behouden blijven? Geschiedenis aflezen Rutger is van oorsprong industrieel ontwerper. "Ik ben in dit vak gerold als stagiair bij een architectenbureau. Ik had geschiedenis gestudeerd en veel interesse in de geschiedenis van objecten. Daarna heb ik diverse opleidingen gedaan als bouwhistorie en kastelenkunde en heb uiteindelijk mijn eigen bureau voor monumenten en restauratieadvies opgezet. Dit is een eenvoudige uitwateringssluis uit 1761 met een schuif als keermiddel, geen deuren. De sluis heeft een mooie gevelsteen en is als gevolg van watersnood herbouwd in 1906. Het laat niet alleen zien hoe de waterstromen in een gebied gaan, maar de aanwezigheid van een sluis zegt ook iets over de ontwikkeling van een gebied. Denk maar aan de zeesluizen die nu ergens in het land liggen zoals bijvoorbeeld de Zwartenhoekse Zeesluis bij Westdorpe of sluis De Piet bij Wolphaartsdijk. Gronddekking Dit is zo'n boeiend beroep, ik leer altijd weer nieuwe dingen. Bij Rilland bijvoorbeeld kwam ik een spuisluis zonder gronddekking tegen. In alle boeken en definities heeft een sluis gronddekking. Dit was dus een object met duidelijk de functie van een sluis, maar niet met de typologie daarvan. Zo vind je iedere keer weer nieuwe uitvoeringsvormen." "Mijn onderzoek in Zeeland startte met het bestuderen van 175 objecten, maar dat aantal is verdubbeld. Wanneer je namelijk in het veld staat, zie je vaak van de ene sluis of duiker alweer een volgende in de verte liggen. Hier om de hoek ligt bijvoorbeeld nog een duiker uit de achttiende eeuw. 8 "Ieder detail vertelt een stukje. Maar let wel, het verhaal krijg je nooit helemaal compleet." We staan naast het Beaufortsluisje op de dijk in Walsoorden. Rutger Polderman vertelt ons vol passie over de Zeeuwse sluisjes en duikers die hij de afgelopen twee jaar minutieus heeft bestudeerd "Zeeland heeft een rijke cultuurhistorie van waterkunstwerken." In 2017 investeert het waterschap 500.000,- aan restauratie van cultuurhistorische duikers en sluizen. We starten met de restauratie van: 1. Beaufortsluis in Walsoorden 2. De sluis bij gemaal Zuidhoek in Zierikzee 3. De duiker aan de Meliskerkseweg in Meliskerke Scheldestromen winter 2016 Scheldestromen winter 2016 door Janneke la Gasse

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 5