in "We moeten het met z'n tweeën doen." Ernstige ongevallen en trauma's waarbij mensen zelfs overlijden worden afgewisseld met een potje tafeltennis, een hazenslaapje of een goed gesprek. Het contrast kan niet groter zijn. Twee jonge meiden willen graag weten hoe het eraan toegaat bij zo'n ambulancepost. 16 Charissa (10) en haar zusje Kyra (7) wonen vlakbij de snelweg en horen regelmatig de hulpdiensten met toeters en bellen voorbij rijden. Ze zijn benieuwd wat een ambulancemedewerker kan doen voor een patiënt en wat-ie doet als hij niet wordt opgeroepen. Ze nemen een kijkje bij een standplaats in Terneuzen van Ambulancedienst ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen. Verpleegkundige David Harwijne (40) en ambulancechauffeur Harold Minnaard (35) leiden de meisjes rond in hun ruimtes en hun eigen 'ziekenhuisje'. Snel uit bed De meiden zijn erg onder de indruk als ze deze stoere mannen in groengele pakken de hand schudden. Terwijl ze de verblijfsruimten te zien krijgen, zijn ze ontzettend stil. David leidt hen rond: "Dit is onze woonkamer. Hier zitten we lekker rustig. We kunnen tv kijken, maar ook een spelletje op de Wii spelen. In de keuken maken we ons eten klaar en hier aan tafel werken we en lezen we de krant. Achter deze deur hangt onze kleding en kleden we ons om." In het magazijn ligt alles wat nodig is om de ambulance aan te vullen. Boven laat hij de meisjes de slaapkamers zien. Want ook als ze nachtdienst hebben, doen ze toch wel eens een dutje. "We slapen niet erg lang. Meestal worden we gewekt door een melding en moeten we snel uit bed springen", vertelt David. "Hoe gaat de sirene aan?" Zodra de meisjes bij de ambulance komen, halen ze hun gele briefjes met vragen uit hun zakken. "Hoe gaat de sirene aan?", wil Charissa als eerste weten. Ze mogen voorin plaatsnemen waar Harold hen de knopjes tussen de stoelen laat zien. "Hier kunnen we de licht en geluidsknopjes bedienen. Zullen we ze even indrukken?" De meiden schrikken van het geluid. "De sirene is 110 decibel, een harde disco is er niets bij", vertelt Harold. Kyra wil dan al snel weten hoe de patiënt in de ambulance komt. De brancard wordt uitgetest met mama als patiënt. Koelkast aan boord De meiden zijn benieuwd wat er allemaal in de ambulance zit. David: "Het is eigenlijk een ziekenhuis in het klein. We hebben alles aan boord om iedereen te kunnen helpen. Of iemand nou Bij de ambulance 17 door Danielle Steijn-Laing De moeder van de meisjes durft het aan! Scheldestromen winter 2016 Een ziekenhuis het klein Er werken 52 medewerkers bij Ambulancedienst ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen. Ze hebben 8 ambulances verdeeld over 3 standplaatsen in Terneuzen, Oostburg en Hulst. In 2015 hadden ze 4.225 ritten met lichten en sirene, 6.648 ritten zonder licht en geluid en 2.046 geplande ritten. Een spoedrit kost 670,- en 3,82 per kilometer. Scheldestromen winter 2016

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 9