Gemaal Campen in de steigers Onder: de meldkamers van politie, brandweer en ambulance zijn verschillend maar zitten wel in één ruimte. dit een enorme vlucht zal nemen en zijn erg benieuwd hoe deze service gaat verlopen." E-mail, TWitter en Whatsapp zijn niet bedoeld voor 112-meldingen. Piekdrukte Ze weten goed in te schatten wanneer het rustig is en wanneer de piekdruktes zijn. Bij oudjaar en bij grote evenementen wordt er qua bezetting enorm opgeplust. Afgelopen 31 december heeft het servicenummer ruim 2400 meldingen ontvangen. In de zomerperiode wordt met een ander rooster gewerkt. Er zijn dan meer meldingen in de avond- en nachturen van geluidsoverlast en overlast door jongeren. Eén lijn? Kees vindt het allemaal reuze interessant en mag plaatsnemen achter een bureau in de meldkamer waar Marten uitleg geeft over de werking en functies van de vele schermen. Marten: "Hier kun je alle auto's zien die nu op de weg zitten, het volgende is een camerascherm en dat is een scherm voor de meldingen. "Bij carnaval kijken we mee in de drukke uitgaanscentra." Tijdens de uitleg komen er kort na elkaar drie 112-meldingen binnen. Kees is verbaasd dat er maar één 112-lijn is. Marten: "Deze lijn kan achter elk bureau in de meldkamer worden opgenomen en is per melding hooguit een paar seconden bezet. Nadat er is doorverbonden met politie, brandweer of ambulance is de lijn weer vrij." Kees concludeert lachend dat er heel wat is veranderd sinds de veldwachter: "Als klein jochie heb ik wel eens appels uit een boomgaard gejat en werd toen betrapt en naar huis gebracht. Als je pech had kreeg je ook nog eens straf van je vader." Bestrijden met humor Marten: "Je wordt soms geconfronteerd met veel ellende. Je kunt dit niet allemaal in je 'rugzak' meeslepen, want daar krijg je op een gegeven moment last van. We verwerken de ellende soms met zwartgallige humor die voor buitenstaanders misschien moeilijk te begrijpen is. Maar 112-meldingen waar kinderen bij betrokken zijn, zijn verschrikkelijk. Dat went nooit." 18 Poldergemaal Campen, aan de Zeeuws- Vlaamse kant van de Westerschelde, wordt verbouwd. Na jaren trouwe dienst wordt de laatste dieselmotor vervangen door een elektromotor. Al met al een groot project waar meer bij komt kijken dan je misschien denkt. Projectleider Francois Bommeljé is eindverantwoordelijk voor dit project, maar vertelt gelijk dat er met een heel team aan gewerkt wordt. "Omdat we bijvoorbeeld te maken hebben met elektrotechniek en werktuigbouwkunde, werken we met deelprojectleiders." Ergens vindt-ie het wel jammer dat de diesels langzamerhand vervangen worden door elektromotoren: "Het geluid en de lucht van een dieselmotor is natuurlijk prachtig." Francois legt uit wat er precies gaat gebeuren. "Gemaal Campen bestaat uit twee pompen met twee motoren, een dieselmotor en een elektromotor. De dieselmotor is aan vervanging toe. Daar wordt, na een verbouwing in het gemaal, een elektromotor met nieuwe aandrijflijn voor teruggeplaatst. Daarbij vergroten we de capaciteit van het gemaal van 560 m3 per minuut naar 620 m3 per minuut. Om je een idee te geven: dit gemaal pompt in 2 minuten een flink buitenzwembad leeg." Er zijn meerdere redenen waarom gekozen is voor een elektromotor. Francois: "De belangrijkste reden is dat een elektromotor meer bedrijfszekerheid biedt. Wat voor het waterschap ook belangrijk is, is dat het automatiseren en op afstand bedienen van elektromotoren eenvoudiger is. Daarnaast is er veel meer wet- en regelgeving voor dieselmotoren, zoals allerlei milieu- en veiligheidsvoorschriften voor opslagtanks van diesel. Toch verdwijnt diesel niet helemaal uit het gemaal. Het noodstroomaggregaat draait nog op diesel." Francois verwacht nauwelijks overlast voor de omgeving. "De verbouwing vindt voornamelijk binnen het gemaal plaats en er hoeft gelukkig geen nieuwe stroomkabel naar het gemaal gelegd te worden." 19 Naast: senior centralist Marten Geerse legt lezer Kees Sanderse uit wat er op de schermen te zien is. Scheldestromen lente 2016 Hengstdijk Uitvoering: mei-november 2016 Totale projectkosten: 1 miljoen euro Soort pompen: betonnen slakkenhuis (met half axiale waaier) Capaciteit: 620 m3/minuut Vermogen elektromotoren: 1x 400 kW en 1x 450 kW door Gerard de Kock Scheldestromen lente 2016

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 10