Lekker breed fietsen Kust versterking Schouwen Maling aan gemalen Natuur aan de kust Weet u het verschil tussen een poldergemaal en een rioolgemaal? Een gemaal is een gemaal zult u misschien zeggen. Toch hebben deze twee een essentieel verschil. Een poldergemaal brengt overtollig oppervlaktewater uit de polder naar grotere wateren. Het zorgt voor het juiste waterpeil in sloten en andere waterlopen. Een rioolgemaal verpompt afvalwater uit een woonkern naar een van onze rioolwaterzuiveringen. Het vieze water dat u doorspoelt komt via de riolering van uw woning in de gemeentelijke riolering terecht. Ongeveer bij de gemeentegrens komt al het afvalwater samen en wordt het door een rioolgemaal van het waterschap doorgestuurd naar de zuivering. Het gezuiverde water gaat vervolgens weer terug de natuur in. (JlG) Fietst u wel eens door de duinen tussen Westkapelle en Zoutelande? U bent zeker niet de enige. Het is ons drukst bereden fietspad. Vooral in het recreatie seizoen genieten vele fietsers van dit gebied. Extra belangrijk om dus te zorgen voor de veiligheid van iedereen. Met zoveel fietsers op een pad van slechts twee meter breed is dat niet makkelijk. Daarom hebben we het pad verbreed naar drie meter en we hebben de schade, veroorzaakt door de wortels van de duindoorns, hersteld. We wensen u veel fietsplezier over dit mooie pad. (DS) In en rondom Cadzand-Bad leven veel boomkikkers. Dit beschermde diertje is maar enkele centimeters groot en heeft een gifgroene kleur. Om de boomkikker na de kustversterking een fijne leefomgeving te bieden, worden de drie bestaande kikkerpoelen in de duinen in Cadzand-Bad uitgediept en komen er vijf nieuwe poelen bij. Voor de beschermde veldspitsmuis en nachtegaal zijn de werkzaamheden aangepast. Voor de muis zijn de duindoorns gefaseerd verwijderd, zodat deze langzaam kon 'verhuizen'. En de beplanting is pas weggehaald buiten de broedperiode van de nachtegaal. Ook aan beschermde planten is gedacht: zo'n veertig blauwe zeedistels zijn uitgegraven en op een andere locatie herplant. (SF) 6 Het watersysteem tussen Kapelle, Wemeldinge en Hansweert kan weer tegen een stootje. Sinds begin dit jaar is het waterpeil in het gebied in handen van het nieuwe gemaal Schore. De polders in dit gebied, zo'n 1521 hectare, zijn gevoelig voor wateroverlast. Met twee pompen die samen 120 emmers water per seconde kunnen afvoeren naar de Westerschelde, is de afvoer van overtollig oppervlaktewater gegarandeerd. De waterlopen en duikers naar het gemaal toe worden vergroot waardoor het water ook sneller bij het gemaal kan komen. Naast het afvoeren van water, heeft het gemaal nog een andere belangrijke taak. Voor een goede waterkwaliteit is vis in onze binnenwateren noodzakelijk. Daarom zijn de pompen van het gemaal veilig voor vissen zodat ze ongeschonden het gemaal kunnen passeren. Voor de vis die vanuit het zoute Westerscheldewater naar ons zoetere polderwater wil trekken, is zelfs een vispassage aangelegd. Terug kunnen de vissen met de stroom mee naar buiten. Vooral de driedoornige stekelbaars, paling (glasaal en schieraal), bot, spiering en brakwatergrondel maken gebruik van de vispassage. (JlG) De Zeeuwse kust is veilig. Maar om die in de toekomst ook veilig te houden blijft kustversterking nodig. Dit is een continu proces dat zich ontwikkelt volgens de nieuwste inzichten. En die inzichten reiken steeds verder. We weten steeds meer over zeespiegelrijzing en ook over andere bedreigingen dan het overstromen van dijken en duinen. Een voorbeeld hiervan is piping, dit is het doorsijpelen van water onderdoor de dijk, wat de stabiliteit op den duur bedreigt. Het doorsijpelende water spoelt de klei uit de beschermlaag van de dijk, waardoor die verzwakt en onstabiel wordt. Op Schouwen- Duiveland is de kans hierop op drie plaatsen geconstateerd: op de trajecten Boerderij De Ruyter- Flaauwershaven, Burghsluis- Schelphoek en Zierikzee-Bruinisse. Er wordt aan de binnenkant van de dijk een filterdoek aangebracht die uitspoeling van kleideeltjes voorkomt. We gaan dus niet in het dijklichaam werken. De werkzaamheden worden uitgevoerd tussen februari en oktober dit jaar. (AG) 7 nieuw Gemaal Elektraweg in Middelburg is een rioolgemaal. Scheldestromen lente 2016 Gemaalmachinist Annechine start de pompen Scheldestromen lente 2016

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 4