met een InnOVatie Met een grondradar, die je kunt vergelijken met een metaaldetector, kunnen we de kleidiktes van een dijk meten. Het stuurt signalen de grond in en de verschillende grondlagen sturen elk een ander soort signaal terug. Waar we nu nog ruim anderhalve dag arbeidsintensief bezig zijn om zo'n zestig grondboringen te krijgen, meet de grondradar 38.000 punten binnen een paar uur. Het klinkt natuurlijk allemaal leuk, maar je moet het wel eerst goed testen voordat je zeker weet dat deze manier van gegevens inwinnen ook echt meer oplevert. Koos Heijboer, kantonnier waterkeringen op Tholen, en Ilhame Oujamaa, beleidsmedewerker waterkeringen, hebben samen met het bedrijf GT Frontline uit Harfsen (Gelderland) gewerkt aan een grondradar speciaal voor ons waterschap. Zanderige molshopen Het probleem begon een paar jaar geleden toen Koos zag dat de molshopen op 'zijn' dijken uit zand bestonden in plaats van klei. Koos: "Een sterke dijk heeft aan de binnen- en buitenkant een flinke laag klei. Maar hier bij Moggershil zag ik steeds zanderige molshopen. Iets wat erop duidt dat er niet heel veel klei ligt. Ook delen van de grasmat waren verdord. Een veilige dijk moet echt een sterke, gezonde grasmat hebben. Dat was dus niet overal het geval. Om te kijken wat we moeten herstellen, doen we grondboringen. Zo kunnen we zien waar er nog wel klei ligt en hoe dik die laag is. Dat is zwaar werk en je hebt dan lang niet de hele kleilaag in beeld. Je neemt her en der wel monsters, maar een compleet beeld ontbreekt." Koos en Ilhame zijn gaan kijken hoe ze wél een compleet beeld van de kleilaag konden krijgen. Ilhame: "We weten dat de mannen in de buitendienst heel goed kunnen bepalen of er ergens iets aan de hand is, maar je hebt gegevens nodig om dat te bevestigen. Er waren weinig bedrijven die hier de juiste oplossing voor konden bieden. Samen met GT Frontline hebben we onze eigen grondradar en programmatuur ontworpen. Nu zijn we bezig om de verkregen data samen te vertalen, zodat we de gevolgen goed in beeld krijgen." Laat maar vieren Het was eerst de bedoeling dat de grondradar al slingerend over de dijk met een quad voortgetrokken zou worden. Koos heeft echter een simpelere constructie bedacht voor z'n auto. Innovatie is een speerpunt uit het Bestuursprogramma. Vernieuwen kost vaak geld, maar als het goed uitpakt, kunnen innovaties juist veel geld opleveren. Daarnaast kunnen ze werk duurzamer en beter maken. Dat is de reden waarom we vernieuwende ideeën toepassen. Momenteel onderzoeken we onder andere de mogelijkheden van grondradars, drones en hergebruik van maaisel en snoeihout. We willen Zeeuws en betaalbaar blijven. Een manier om dat te realiseren, is om te kijken of werkprocessen slimmer en goedkoper kunnen. Innovatieve ideeën zijn er genoeg. We zijn benieuwd of nieuwe technieken kunnen leiden tot een kostenverlaging van ons werk. Scheldestromen lente 2016 1 meten Scheldestromen lente 2016 door Danielle Steijn-Laing

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 5