oe lang de Wmter ook duurt, het is zeker dat de lente altijd volgt. Extra doorlezen? Getijden 2016 Koos: "Ik ben gewoon wat gaan uitproberen met een touw. Als het touw kort is, meet de radar de bovenkant van de dijk in. Laat ik het touw wat vieren dan meet het beneden. En met z'n sleetje glijdt-ie goed over het gras achter de auto aan." Om de hele dijk (binnen- en buitenkant) in beeld te krijgen, rijdt Koos, nu nog vergezeld door Ilhame, vijf keer langs hetzelfde stukje dijk. De inmiddels verkregen data zien er veelbelovend uit. Ilhame: "We kunnen zien waar elektriciteitskabels liggen en hoeveel klei er wel of niet ligt. Om zeker te zijn dat de grondradar doet wat we ervan verwachten, gaan we ook enkele dijken inmeten die we vorig jaar hebben versterkt. Pas dan bepalen we of we deze vernieuwende manier van gegevens inwinnen blijven gebruiken." Gegevens uit de lucht Het waterschap heeft ook al gevlogen met een drone. Zo'n vliegtuigje brengt vanuit de lucht andere informatie in beeld dan onze landmeters doen. We moeten eerst goed in beeld krijgen wat eventuele toepassingen zijn van deze nieuwe vorm van data-inwinning, maar tot nu toe kunnen we zeggen dat van een relatief groot gebied in korte tijd heel veel gedetailleerde gegevens zijn ingewonnen. Opwarmen met snoeihout Met 125.000 bomen en ruim 400 kilometer struiken, hebben we jaarlijks heel wat snoeihout. Dat kan hergebruikt worden om bijvoorbeeld iets te verwarmen. We hebben berekend dat we het Vrijburgbad in Vlissingen kunnen verwarmen met snoeihout. Dit levert de eigenaar van het zwembad een lagere energierekening op en ons een hogere vergoeding voor het snoeihout. We verwachten de investering al binnen zes a zeven jaar terug te kunnen verdienen. Dit is zo snel dat zowel de beheerder als de zwembadeigenaren mee willen werken. Steiger van gras We kunnen waarschijnlijk ook meer halen uit ons maaisel. Door verschillende innovatieve technieken te combineren, kunnen suikers, vezels en eiwitten eruit worden gehaald en op de rioolwaterzuiveringen misschien gebruikt worden als energiebron. Als alles positief blijft, vragen we voor de zomer subsidie aan voor een proef die moet uitwijzen of het idee inderdaad ook haalbaar en betaalbaar is. We gaan ook zelf experimenteren met mogelijke producten van maaisel, zoals palen en steigers. Zo verandert ons bermmaaisel gaandeweg van afvalstof in grondstof. Innovatieve ideeën moeten zorgen dat ons werk slimmer en goedkoper wordt. We zijn benieuwd of al deze nieuwe technieken ons kunnen helpen om te besparen. 10 inzendingen welkom communicatie@scheldestromen.nl /elkom: imen.nl Uiteraard lees ik elke uitgave van het tijdschrift. Ziet er goed uit. Leesbaar. Interessant. Ik sta niet te boek als ras-criticus, maar helaas vielen mij bij de laatste uitgave 23 (winter) 2 storende foutjes op. Op pagina 2 wordt gerept van een giervalkje. Aangenomen dat het verhaal zich afspeelt in ons land (Zeeland) is dat onmogelijk. Ik ga er van uit dat het een torenvalk betreft. Giervalken komen alleen voor op IJsland en Scandinavië. En een 'giervalkje' is al gauw 2x zo groot als een torenvalk... zelfs groter dan onze buizerd. Jammer zo'n fout. Op pagina 12/13 zijn 2a en 2b door elkaar gehaald qua locatie op de kaart. Kan gebeuren. maar misschien het volgende nummer toch nog maar 1x extra doorlezen voordat de persen gaan draaien. Ted C.J. Sluijter, Burgh-Haamstede Bedankt voor uw e-mail en compliment. Fijn dat u het blad waardeert en dat u de moeite neemt om feedback te geven. De 'welkom'-rubriek heb ik (Rudy), in dit geval, geschreven vanuit een persoonlijke ervaring. Het is meer een soort column dan een weergave van de feiten. Vanaf de dag dat we het vogeltje vonden, sprak ik over een giervalkje. Vraag me niet waarom. Ik behoor, overduidelijk niet tot de categorie vogelkenners. Dus wat mij betreft was het een giervalkje. Ik had ook geen enkele behoefte om dit in een naslagwerk te gaan checken. Dus laten we het dan maar houden op enige dichterlijke vrijheid? Op pagina 12 en 13 zijn inderdaad de nummers omgewisseld, bedankt voor de oplettendheid. Of we dat gaan oplossen door nog een extra keer te controleren is de vraag. Ik (Linda) doe veel controles maar helaas slipt er wel eens wat door. v Digitaal Ik heb weer een digitaal boekje gemaakt van het tijdschrift en gedeeld op al mijn sociale media. Louis van der Hooft Terneuzen Weten wanneer het hoog- en laagwater is? We hebben nog een aantal getijdenboekjes op voorraad. Heeft u nog geen getijdenboekje aangevraagd? Vul dan het formulier in op onze website: www.scheldestromen.nl/ tijdschrift. Geen internet? U kunt het ook schriftelijk aanvragen. Stuur een briefje met uw naam en adres naar Waterschap Scheldestromen, team Communicatie, Antwoordnummer 700, 4330 WB Middelburg (geen postzegel nodig)U kunt het ook afhalen op onze kantoren in Middelburg of Terneuzen. Vragen over uw aanslag van het waterschap? Heeft u vragen of een klacht over uw aanslag van het waterschap? Neem dan contact op met Sabewa Zeeland via 088-9995800 of www.sabewazeeland.nl. In 2013 heeft het waterschap de bevoegdheid om aanslagen op te leggen en in te vorderen overgedragen aan de Gemeenschappelijke Regeling Belastingsamenwerking Sabewa Zeeland. Sabewa behandelt ook kwijtscheldingsverzoeken, de klachten en de bezwaar- en beroepschriften tegen de belastingaanslagen. 11 Namens de redactie: Rudy en Linda. Links: de grondradar is speciaal ontwikkeld voor Scheldestromen. Onder: Eind vorig jaar ging de eerste drone de lucht in om de pas versterkte waterkering in beeld te brengen. Scheldestromen lente 2016 Scheldestromen lente 2016 -i - mi l

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 6