op de Het is een mooi Zeeuws plaatje. Zeedijken met grazende schapen. Het lijkt heel gewoon, misschien zie je het niet eens meer. Voor toeristen geven de schapen een stukje extra belevingswaarde. Maar deze natuurlijke maaiers zorgen ook voor een sterkere grasmat! De meeste schapen op de dijken zijn van pachters. Boeren die dijkvakken van het waterschap huren en gebruiken voor hooiwinning of om schapen op te laten grazen. Zwaardere dieren dan schapen mogen niet, omdat die de grasmat beschadigen waardoor de sterkte van de dijk in gevaar komt. Op proef in dienst Vorig jaar besloot het waterschap om als proef twee extra dijkvakken aan te wijzen om te laten begrazen met schapen in afgezette percelen. In het verleden waren er al positieve ervaringen opgedaan met het inzetten van schapen op bepaalde dijkvakken. Het ging om een gedeelte van de zeedijk bij Zoutelande en om de dijk tussen Nieuwvliet en Breskens. De schapen zijn een soort natuurlijke grasmaaiers. Kort gras is nodig, want als het te lang wordt slaat het neer, waardoor het onderliggende gras afsterft en er kale plekken ontstaan. Als er bij storm en hoogwater golven op de dijk slaan, spoelt de onderliggende kleibekleding weg. Tussen twee hoeven Schapen op de dijk zorgen op termijn voor een sterkere grasmat. Door meer diversiteit van grassen en kruiden wordt de bedekkingsgraad van de zeedijk verbeterd. De grasmat wordt steviger en dat geeft meer veiligheid tegen overstromingen. Daarnaast zorgt beweiding voor versterking van natuurwaarden. De schapen zorgen voor verspreiding van zaden, omdat ze op verschillende plekken grazen. Zaden blijven vastzitten tussen de hoeven en de vacht en worden op die manier verspreid. Behalve zaden verspreiden ze ook larven en eitjes van insecten. Flora en fauna raken over een groter gebied verspreid, waardoor de biodiversiteit in Zeeland wordt versterkt. Kieskeurige grazers De schapen eten het gras selectief weg, waar kruidenplanten van profiteren. Het resultaat is een grasmat waar diverse plantensoorten tot hun recht komen. De zeedijken werden in de proef het afgelopen jaar twee keer begraasd. De graasbeurten duurden enkele dagen. De graaslocaties werden afgezet met flexinetten. Het hele dijkvak werd in kleinere vakken opgedeeld. Zodra een vak voldoende kaal gegraasd was, werden ze in een volgend vak geplaatst. Als het hele dijkvak begraasd was, verhuisde de kudde naar een andere locatie in Zeeland. Kudde in de stad Ook andere overheden maken gebruik van beweiding door schapen. Zo trekt er soms een kudde door Middelburg. In de zomer zijn ze regelmatig te vinden in de berm van de Nieuwlandseweg en het dijkje tussen het station en de wijk Dauwendaele. Om van de ene locatie naar de andere te komen trekken ze soms door de stad. Verlenging Het inzetten van schapen op de dijk om de grasmat kort te houden is duurder dan machinaal maaien. Maar op plekken waar de grasmat schraal is en het gras niet goed wortelt, zorgt een schaapskudde voor verbetering van de grasmat. Dit duurt wel meerdere jaren. Het waterschap is van plan om dit verder te onderzoeken, door de proef op het dijkvak in Zoutelande met enkele jaren te verlengen. Tussen Breskens en Nieuwvliet graasden al jaren schapen. Dat blijft zo. 12 13 Deze natuurlijke grasmaaiers zorgen op termijn voor een sterkere grasmat. Door meer diversiteit van grassen en kruiden verbetert de bedekkingsgraad van de zeedijk. door Arjan Goossen Gemekker Scheldestromen lente 2016 Scheldestromen lente 2016

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 7