V-a Zeeland, met bijna 50 kilometer aan strand de kustprovincie bij uitstek. Op een mooie dag in juli trekken dan ook veel locals en toeristen eropuit voor een ontspannende stranddag. Voor anderen staan de ingrediënten zon, zee en strand juist garant voor een mooie, maar vooral drukke werkdag. Met de opvallende oranje terreinwagen van de reddingsbrigade rijden we over de duinovergang Scharendijke. Het strand is aan het begin van de ochtend nog rustig. De boot en auto staan startklaar bij de post. Binnen zit iedereen nog aan het ontbijt. "Een gemiddelde dag begint rond tien uur", vertelt senior strandwacht Jesse van Meggelen (24). "Voor die tijd ontbijten we eerst met z'n allen, dat is eigenlijk het enige moment dat we met z'n allen bij elkaar zitten." Niet voor lang want de eerste fanatiekelingen verschijnen al op het strand. "Tijd om ons aan te melden bij de andere posten zodat ze weten dat we meeluisteren met de mobilofoon." Passie Vanaf de Oosterscheldekering tot aan de Brouwersdam is de strandreddingsbrigade Westerschouwen aan zet. De in totaal 21 kilometer wordt in de gaten gehouden door vier verschillende posten, bemand door 18 tot 25 strandwachten per dag. Opvallend is de geringe aanwezigheid van Zeeuwen in de reddingsbrigade. De meeste strandwachten zijn vooral studenten uit alle hoeken van het land: Leiden, Vianen en zelfs Limburg. Met een beetje mazzel is er vandaag een Zeeuw op de post Wilhelminahoeve aanwezig. Jesse vertelt dat strandwacht 'een jong beroep' is: "De jongste strandwachten beginnen rond hun vijftiende en de meeste stoppen rond hun dertigste. Dat is ook niet zo vreemd want rijk word je er niet van. Met een vrijwilligersbijdrage van maximaal €|20,- per dag is het alleen iets voor diegenen die verliefd zijn op het strand." Iedere post heeft een eigen team waarin minstens een junior, een strandwacht en een senior aanwezig zijn. Scholing gebeurt op speciale trainingsavonden en op momenten dat het niet druk is op het strand. Zo ook junior Susanne, ze staat bij de lijst met vaardigheden die ze nog moet behalen. Van lijnredding tot het observeren van het bewakingsgebied en adviseren van een Duitse strandgast. De uit Dordrecht afkomstige student biologie vindt het geweldig bij de reddingsbrigade. "Ik zou er niet eens betaald voor willen krijgen. Het is zo'n mooi vak! Misschien dat ik nu wel verder wil leren voor marine biologie." Opletten Het is tijd voor de eerste observatie vanaf het water. Tot een kilometer uit de kust is het aan de strandwacht, daarna neemt de KNRM het over. Met de boot varen we langs de stranden. Jesse en collega Nico scannen de kustlijn door langs de boeien te kijken. Bij de gele boeien geen bijzonderheden, de oranje boeien geven aan dat er bijvoorbeeld een strekdam of palenrij onder water ligt. "En in de buurt van de Klikkerplaat is altijd het opletten", zegt Jesse. "Nu bij laag water 20 21 Scharendijke door Janneke la Gasse Scheldestromen zomer 2016 Scheldestromen zomer 2016

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 11