'J gaan er veel mensen wandelen over deze zandbank, maar voordat ze het in de gaten hebben, worden ze ingesloten door het water. Die geul is nu nog ondiep, maar bij opkomend water gaat het snel. Bij hoogwater is de geul wel 12 meter diep en dus niet meer te doorkruisen. We hebben al meerdere keren mensen in paniek van de plaat moeten halen." Zekere voor het onzekere Eenmaal terug aan land komt een Duits meisje met een ehbo-melding. Ze is van haar fiets gevallen op de duinovergang. In de post wordt achter gesloten deuren haar schaafwond schoongemaakt en afgeplakt. Jesse: "Bij kinderen is vaak het geruststellen belangrijk. Over het algemeen behandelen we kleinere verwondingen zoals schaaf- en snijwonden, splinters en kwallenbeten. Mensen halen zich vaak open aan een schep, tentharing of aan de stenen hier bij de Brouwersdam." "Hier 3.11 voor 3.19. Willen jullie het luchtbed dat ter hoogte van de overgang wegdrijft ophalen?" Vanuit de post worden collega's op de boot geïnstrueerd. "Het is aflandige wind. Dat betekent dat zulk soort spul snel wegwaait en drijft. Om de zee schoon te houden is het goed om het weg te halen, maar zeker ook omdat we nu weten dat er niemand meer op het luchtbed lag. Als je dat op zee ziet dobberen is dat nog maar de vraag." Op- en afbouwen De dag gaat snel voorbij. De geur van zonnebrand komt ons tegemoet als we opnieuw de terreinwagen in stappen. "Het einde van de middag is vaak de tijd van de vermiste kinderen. Ouders gaan hun spullen opruimen en inpakken en verliezen even de kinderen uit het oog." Zijn woorden zijn nog niet koud of het gebeurt. Rond 16.00 uur wordt een zogenoemde watergerelateerde vermissing doorgegeven; het vermiste jongentje is voor het laatst gezien bij de waterlijn. Een korte puzzel van inzet strandwachten en materieel volgt. Als Jesse en zijn collega net op pad zijn naar de locatie, galmt er via de mobilofoon dat het jongetje terecht is. Hij is op het strand herkend door collega's van de reddingsbrigade. Terwijl de reddingsbrigade nog een paar uur alert blijft, verlaten wij met een gerust hart het strand. Afhankelijk van de hoeveelheid badgasten blijft de post open tot 18.00 uur. Daarna wordt het zoute water van zwemvesten, boten en auto afgespoeld en is het wachten tot de zon ondergaat. 22 Het is een klein raadsel. De eerste zoektocht leverde niets op. Een foto bracht uitkomst. In de buurt staat ook nog een schuilbunker uit de Tweede Wereldoorlog. Terug naar de paal. Hij heeft bijna zeker te maken met het Kanaal door Walcheren, omdat hij in de oever staat. Dit kanaal is tussen 1870 en 1873 aangelegd. Op 8 september 1873 opende koning Willem III het kanaal, samen met de nieuwe haven van Vlissingen en de spoorlijn naar Vlissingen. De paal oogt jonger dan de diverse tiendpalen of grenspalen die her en in Zeeland nog terug te vinden zijn. Deze dateren meestal uit de 17e of 18e eeuw en zijn meer verweerd. Deze paal is waarschijnlijk een dijkpaal geweest voor het kunnen positioneren van metingen, peilingen en beheer en onderhoud aan het kanaal. Dijkpalen staan vandaag de dag nog steeds met deze functie om de honderd meter op onze zeedijken. Onze lezer denkt dat de paal een wijziging in de diepte van het kanaal aangeeft. Ter hoogte van de paal zou de diepte veranderen van 7,40 naar 7 meter. Duidelijk is wel dat het om een stukje industriële geschiedenis gaat. De redactie houdt zich aanbevolen voor meer informatie. Een lezer uit Middelburg maakte ons attent op deze eenzame paal langs het Kanaal door Walcheren vanaf Middelburg richting Veere. De arduinen paal heeft het getal 7 erin gegraveerd. 23 Jesse maakt de wond schoon van een Duits meisje dat van haar fiets is gevallen. Ook dat hoort bij het werk van de reddingsbrigade. In 2015 heeft de strandreddingsbrigade Westerschouwen in de 92 dagen dat de post geopend was gemiddeld 7 reddingen per dag uitgevoerd. In 628 gevallen ging dit om het verlenen van eerste hulp. Daarnaast zijn er 17 zwemmers uit zee gehaald en 15 opvarenden, waarvan 9 kiters die in problemen verkeerden. Scheldestromen zomer 2016 J.-*- door Arjan Goossen Scheldestromen zomer 2016

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 12