lÉsSi Vleermuizen onder dak Zijn vissen zo slim? Natuurvriendelijk? Nieuwe bestemming dijkhuisje Fietsers gescheiden Natuurmonumenten bouwt vleermuizenkelders van duikers die het waterschap niet meer nodig heeft. Deze duikers werden gebruikt voor de waterdoorvoer onder een weg. De eerste twee kelders zijn aangelegd bij Ovezande en de beheerboerderij van Natuurmonumenten aan de Zwaakse Weel. Widmar van der Meer van Natuurmonumenten is erg blij met de 'afgedankte' duikers: "We plaatsen de vierkante duikerdelen een stukje in het grondwater want watervleermuizen houden van een hoge luchtvochtigheid. Aan de binnenkant zijn wanden gemetseld van ruwe betonsteen met gaten waartussen de watervleermuizen kunnen overwinteren. Watervleermuizen vind je vooral in gebieden met riet, knotwilgen en populieren. In de toekomst worden nog meer kelders in Zeeland aangelegd, maar we -ïfrii iiihi r weten nog niet exact waar." (CdP) Het is altijd fijn als we fietsers van het overige verkeer kunnen scheiden, zeker op wegen waar het heel druk is. We zijn daarom blij dat we vorige maand konden beginnen met het laatste stuk fietspad langs de Kloetingseweg. Dagelijks rijden hier gemiddeld 320 fietsers en 1.510 andere weggebruikers. Deze weg vormt straks met 350 meter nieuw fietspad de ontbrekende schakel van een veilige route tussen Nisse en Goes. Omdat het fietspad langs het spoorlijntje vervalt door de aanleg van de nieuwe aansluiting op de A58, moesten we op zoek naar een andere veilige oplossing. Ook de Goesestraatweg wordt in opdracht van de gemeente Goes veiliger gemaakt. Vanaf de zomervakantie kunnen fietsers het fietspad gebruiken. (DS) Het staat er al sinds 1925. Het dijkwachtershuisje van het waterschap in de dijk langs de Keihoogteweg in Wissenkerke. Ooit diende het als uitkijkpunt over de zeedijk en werden er spullen in opgeslagen. Nu krijgt het een nieuwe bestemming. Het Nationaal Park Oosterschelde krijgt het in bruikleen. Men is druk bezig om het op te knappen en streeft ernaar het deze zomer in gebruik te nemen als informatiepunt en als vertrekpunt voor excursies, zoals Zilte Zeeuwse Zaligheden. Ook wordt er nagedacht over een excursie bruinvissen spotten. Waterschap Scheldestromen heeft oog voor het behoud van cultuurhistorie en bij het Nationaal Park Oosterschelde is dit stukje waterschapserfgoed in goede handen. (AG) Zit er vis achter gemaal Prommelsluis op Schouwen- Duiveland? Tweedejaars studenten van de opleiding Watermanagement aan de Hogeschool Zeeland mochten de fuik lichten en de vangst tellen. Marius van Wingerden, beleidsmedewerker bij het waterschap, verzorgde een gastles voor dit internationale gezelschap met als afsluiting het bezoek aan het gemaal met vispassage. De uitleg over de werking van de vispassage leverde verwonderde blikken op en natuurlijk vragen: zijn alle vissen zo slim zijn om een vispassage in te gaan? Vissen reageren namelijk op instinct. "Als een groot deel van de vis de vispassage niet ingaat betekent het dat de passage niet slim genoeg is ontworpen, niet dat de vissen niet slim genoeg zijn." Eén student was echt onder de indruk van de glasaaltjes: zo'n klein beestje dat 6.000 kilometer uit de Sargassozee zwemt voordat hij de Zeeuwse polderwaters bereikt. Twee studenten hesen zich in een waadpak om de fuik te lichten. De vangst leverde 27 driedoornige stekelbaarzen, 235 glasalen en 3 brakwatergrondels op. Een goed vangstresultaat binnen 24 uur. Natuurlijk ging alle vis na het tellen weer het water in. Jammer genoeg leverde het lichten van de fuiken voor de twee stoere studenten natte voeten op. De waadpakken bleken lek.(CdP) "Grazers, knippers en filtreerders. Het is slechts een greep van 'friemelbeestjes' die je kunt vinden op een natuurvriendelijke oever." Alleen al tot 2021 leggen we 68 kilometer van dit soort oevers aan in Zeeland. Waterschapper Yvonne van Scheppingen legt uit wat dit soort oevers, naast extra berging van water, oplevert. "Voorheen waren waterlopen echt van die bakken, rechttoe rechtaan en niets te vinden voor dieren. Door een flauwe oever met een geleidelijke overgang van land naar water, krijgen waterdiertjes ineens een leef-, broed- of schuilplaats aangeboden. Daar maken ze dankbaar gebruik van. En wij van hen! De waterdiertjes zorgen voor afbraak van organische stoffen in het water (bijvoorbeeld bladval). Op die manier blijft het water schoon en zuurstofrijk." Het Wereld Natuurfonds* becijferde dat de biodiversiteit in Nederland over het algemeen achteruit gaat. Op één uitzondering na: het leven van planten en vogels in water en moeras gaat er 40% op vooruit. "Daar leveren deze oevers een belangrijke bijdrage aan." (JlG) nieuw k Scheldestromen zomer 2016 Bron: Living Planet Report 2015 Scheldestromen zomer 2016 7

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 4