Kustwerk Een ideale start om de West-Zeeuws-Vlaamse kust te ontdekken is het Veerplein in Breskens. In de vakantieperiode een drukte van belang met fietsers en voetgangers die de overtocht maken vanuit en naar Vlissingen. Als we het duinpad volgen in westelijke richting komt de zoute zeelucht ons al tegemoet. Wat al snel in het oog springt, is de bijzondere dijkversterking ter hoogte van Scheldeveste. De dijk is hier versterkt met een muur waarin teksten en afbeeldingen zijn gegraveerd die de geschiedenis van het oude fort Frederik Hendrik vertellen. Dit fort bouwde Napoleon vlak achter de dijk in 1810. De rode steenbekleding accentueert de contouren van het fort. Vogels spotten Als we verder fietsen richting Groede, komen we langs de vogeltelpost. Opvallend door zijn vorm: een scheepswand met patrijspoortjes als kijkgaten. Het is een populaire plek voor vogelliefhebbers om de grote aantallen trekkende vogels te signaleren. Wij gebruiken de post als uitzichtpunt. Richting het noorden kijken we op een heldere dag als deze over de Westerschelde naar Vlissingen. Als we ons omdraaien, zien we de contouren van het toekomstige natuur- en recreatiegebied Waterdunen. Klimaatduin Kies je ervoor om de Panoramaweg te volgen, dan kom je langs de markante vuurtoren. De zwart-witte toren is de oudste nog bestaande gietijzeren toren van Nederland. Wij nemen echter het nieuwe pad door het pas aangelegde klimaatduin. Zo genoemd omdat het duin het land de komende 200 jaar beschermt tegen de stijgende zeespiegel. Over een paar jaar wordt hier een duincamping en recreatiewoningen gebouwd. Bovenop de getijdenduiker We vervolgen onze weg naar 't Killetje. We stappen af bovenop de dijk. Met de zeewind door de haren kijken we naar de authentieke steenbekleding en palenrijen, die na de kustversterking in oude staat zijn hersteld. Leuk om te weten: we staan op dit moment bovenop de getijdenduiker die in de dijk is aangebracht. Deze duiker is een infrastructureel hoogstandje! Het zorgt ervoor dat het zoute Westerscheldewater over een tijdje in en uit de geulen van het natuurgebied Waterdunen kan stromen. Ook zorgt de duiker voor de afvoer van polderwater via een koker die is aangesloten op het nieuwe gemaal. Zonnebaden, zwemmen, zandkastelen bouwen of haaientanden zoeken. Strandliefhebbers weten dat het heerlijk toeven is op de West-Zeeuws-Vlaamse stranden. Door de kustversterking is de kust flink veranderd: niet alleen superstormproof, maar ook een stuk aantrekkelijker. Wandel of fiets tussen Breskens en Cadzand-Bad en ontdek de vernieuwde kust! 8 Breskens door Stefanie Fassaert Het project CADZAND-Maritiem, waar de kustversterking in Cadzand-Bad deel van uitmaakte, is nog niet afgerond. De verbetering van de openbare ruimte in de badplaats en de aanleg van de jachthaven is over enkele maanden gereed. In Waterdunen werkt Provincie Zeeland nog volop aan de inrichting van het natuur- en recreatiegebied. Scheldestromen zomer 2016 Scheldestromen zomer 2016

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 5