hang je hier achter-de schermen "Het parcours voert over houten ladders, stellingen en een soort steigers "Boven verwachting." Zo omschrijft lezer Andre Keijts (56) zijn bezoek aan de Lange Jan Met z'n ruim 90 meter hoogte is de Middelburgse Abdijtoren een ware blikvanger in de stad. Met trillende benen en klamme handen naar boven... "Ik ben altijd al benieuwd geweest hoe ze de vlag op zo'n hoogte krijgen." Lezer André Keijts is bovendien benieuwd naar het uitzicht vanaf de Lange Jan. John Jansen (59) van de gemeente Middelburg laat het hem graag zien of beter gezegd 'ervaren'. Want als coördinator van het onderhoud is het beklimmen van de trappen regelmatig nodig! Zaklampen aan! Een nauwe stenen trap met vrij hoge treden voert naar boven. De eerste stop op vijfentwintig meter hoogte is een ruimte die uitkomt boven de koorgewelven van de Koorkerk. De oudste resten van deze kerk dateren uit de dertiende eeuw. Via een gangetje kijken we uit op de bovenkant van de gewelven. John constateert dat de verlichting niet werkt; onze ogen moeten wennen aan het duister. Gelukkig geven de zaklampen op onze smartphones uitkomst. Over de klok en de klepel We gaan weer verder en komen in een ruimte waar de grootste klok van het 49 klokken tellende carillon staat: de bourdon. Hier is toevallig een monteur bezig met het uitvoeren van reparaties. Deze klok verzorgt de laagste toon van het carillon. Weer en wind hebben hier vrij spel. De klok dateert uit 1715 en is de enige klok die het bombardement van mei 1940 heeft doorstaan. "Vorig jaar brak de klepel af", vertelt John. Omdat deze zo zwaar is, laten we deze liggen. Enkel het onderste deel weegt al zo'n 80 kilo." Ondertussen werp ik ook een blik naar beneden: toch wel erg hoog, gauw wegkijken. André Keijts is voornamelijk geïnteresseerd in de techniek van het carillon en het onderhoud. "Als de bourdonklok begint te luiden moet je je oren dichthouden en je mond open. Het geluid is zo zwaar en intens, dat je duizelingen kunt krijgen als je er te dichtbij staat", vertelt de onderhoudsmonteur. De constructie waarin de klok hangt is enorm. Op de helft Onze derde stop is het bezoekersuitkijkpunt. "We zitten nu op ongeveer veertig meter", vertelt John. Het uitkijkpunt is afgetimmerd met een lambrisering en er staan verrekijkers. Jaarlijks komen hier duizenden bezoekers die A Abdijtoren 17 Een lezer krijgt een kijkje in de keuken bij een bedrijf of gebied waar normaal geen publiek is toegestaanjjS&^v Scheldestromen zomer 2016 Hoe h. de vlag uit? De Abdijtoren, of in de volksmond Lange Jan, werd gebouwd tussen 1300 en 1350 en is 90 meter hoog. De toren heeft een achtkantige vorm en is bekleed met ledesteen. De toren werd drie keer getroffen door brand. In 1568, 1712 en in 1940. De laatste keer was door toedoen van de Duitsers die Middelburg bombardeerden. De gerestaureerde toren werd in 1955 heropend. Via 207 treden kunnen belangstellenden voor 4,- de toren tot ongeveer halverwege beklimmen. Scheldestromen zomer 2016

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 9