in de steigers Laat 't gemaal een zegen heeten, Tot in 't verre nageslacht en wij zullen maar vergeten Dat er lang op werd gewacht! tegenstanders volgden. Toen er in de zomer van 1927 467 millimeter regen viel en ook de boeren op de hoge gronden getroffen werden, was dat de spreekwoordelijke druppel... Boreel werkt nog steeds als de beste. Een zegen, om aan te sluiten bij de laatste regels van het gedicht: met de ramp te maken - kwam er een derde pomp bij, een dieselpomp van Stork. De Hengelosche fabrieksbode schrijft er in juni 1952 over: 'In de fabriek is op het ogenblik onder handen de grootste centrifugaalpomp, die hier ooit is vervaardigd. De hoeveelheid water die de nieuwe pomp elke minuut uit de polder kan lozen is 385 m3 per minuut.' Ook over de diameter wordt geschreven: 'Het gietstuk heeft een diameter van 1800 mm zodat iemand van normale afmetingen er rechtop in kan staan.' Walcheren onder water Een gesoebat was het. Tientallen jaren gingen erover heen voordat de Polder Walcheren het besluit nam om een gemaal te laten bouwen. Wilma laat foto's zien van hoe Walcheren jarenlang ieder najaar en winter onder water stond. "Het was geen uitzondering dat het vee van half september tot half mei op stal stond." In 1910 kwam het eerste verzoek tot bemaling vanuit 104 boeren uit het midden van Walcheren. Een veertiende deel van Walcheren stond onder een laag van tien tot veertig centimeter water. José: "En dan mopperen wij wel eens dat het lang duurt voor het water zakt! Volgens Jan Zwemer in het boek 'Duizend jaar Walcheren' werd in tegenstelling tot de zorg voor dijken, de afwatering van het eiland niet als een algemeen belang gezien. 'De boeren van de hooggelegen gronden, verzetten zich tegen de komst van een gemaal. De kosten ervan zouden zij mede moeten dragen en een verhoging van 'het geschot' zou hen het meest treffen. Juist ook omdat zij grote boeren waren was hun invloed in het polderbestuur groot.' Jarenlang van gesteggel, handtekeningenacties en verzoeken van voor- en Tussen Schoondijke en Nummer Eén kronkelt de Gaternisse Kreek als een meander door West-Zeeuws-Vlaanderen. Op verschillende plekken langs de kreek is kostbare landbouwgrond in het water verdwenen. Steile, afgekalfde oevers zijn het gevolg. "Hier was de oorspronkelijke grens van land en water." Projectmanager Jacco van Iwaarden wijst naar een grote hap uit het aangrenzende landbouwperceel. "Je zou bijna denken dat we hier met een riviertje te maken hebben." Verschil in waterpeil en grote stroomsnelheden van het water zijn de veroorzakers van de schade. Natuurlijk "Eerder is al eens een poging gedaan om de oevers te herstellen, maar helaas zonder resultaat. Dat is de reden dat we het nu groter aanpakken. Niet alleen gaan we de kreek verdiepen, we gaan de kreek ook anders inrichten. Waar we ruimte hebben, leggen we zogenoemde natuurvriendelijke oevers aan. Dit zijn brede oevers met een geleidelijke overgang tussen land en water. Vooral het gedeelte 'plas dras' is waardevol voor ons. In die overgangszone van droog en nat, leven veel verschillende planten en diertjes. Op een aantal plekken creëren we zelfs eilandjes in het water. Robuust Normaal wil je dat een oever netjes glad wordt afgewerkt. Het talud is dan vaak één op twee; een meter omhoog en twee meter vooruit. Op deze plek gaan we dat anders doen. We willen juist variatie in oevers. Niet alleen voor plantjes en diertjes, het geeft extra waterberging en ook de stroomsnelheid van het water halen we er op die manier uit. De oevers direct langs de landbouwpercelen maken we wel één op twee en versterken we met Enkamatten. Dit zijn matten die de oevers beschermen tegen erosie. Deze combinatie van maatregelen moet ervoor zorgen dat de oevers stevig genoeg zijn." Naast: bijzonder dat (technisch) ingenieur Boreel ook het gebouw heeft ontworpen. Linksonder: de driejarige Joan Lantsheer legde de eerste steen op 30 juli 1929. Achter hem zijn opa, de toenmalige voorzitter van de Polder Walcheren. Naast hem de ontwerper ir. Boreel en P. de Visser, 'raad' én schrijver van het gedicht. Interessant detail: de driejarige Lantsheer werd later dijkgraaf van waterschap Walcheren (1979-1991). Hij overleed op 10 juni 2016. Ook eens binnenkijken bij Boreel? Op Monumentendag (10 september) zetten we de deur open van 10.00 tot 17.00 uur. Dit jaar gemist? Volgend jaar nieuwe kansen! Let eens op de tegelvloer, de walvis boven de ingang, de afwerking van de hoge ramen of kom gewoon voor de techniek en het peilbeheer van vandaag! Scheldestromen herfst 2016 Werk aan Gaternisse Kreek 43.000 m3 bagger Bijna 7 hectare natuurvriendelijk inrichten Kosten: 2,7 miljoen euro Gereed: eind 2016 Grond gedroogd en verwerkt: zomer 2018 door Janneke la Gasse Nummer Eén Gaternisse Kreek Schoondijke Eventueel met subsidie van Plattelandontwikkelingsprogramma POP3: niet-productieve investeringen water, internationale doelen. Scheldestromen herfst 2016 M9

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 10