Her en der langs de Walcherse kust zie je ze nog staan: bunkers. Betonnen kolossen die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers werden gebouwd om een geallieerde invasie te voorkomen. Veel zijn er verdwenen. Walcheren was een van de sterkste onderdelen van de Duitse verdediging van de West-Europese kust, de zogenoemde Atlantikwall. De Atlantikwall was een reeks van versterkingen en bunkers die tussen 1940 en 1944 werden gebouwd langs de Noordzee en de Atlantische Oceaan, vanaf de Noordkaap tot aan de Spaanse grens. Als het hier over een bunker gaat betreft het een bouwwerk met een dak dat tenminste twee meter dik is. Dit noemden de Duitsers zogenaamde 'standige' bunkers. Dat betekent dat ze zo sterk waren dat ze een bombardement of een beschieting konden weerstaan. Ze waren herkenbaar aan de afkorting St. op de buitenmuur naast de ingang. Veel van deze bunkers bevonden zich aan de zeezijde of op het duin. Na de Watersnoodramp besloot de regering om deze (nagenoeg) allemaal weg te halen, zodat er een nieuwe sterke kust aangelegd kon worden. Militaire wet De bunkers werden gebouwd om de soldaten te beschermen tegen kogels en granaten. De Duitsers waren bang dat ze vanaf zee aangevallen zouden worden door de geallieerden. Het is een militaire wet dat hoe sterker een verdedigingswerk is en hoe vaster dit is verankerd in de omgeving, hoe minder manschappen er nodig zijn voor de verdediging. Zeker toen de Duitsers besloten om Rusland aan te vallen was dat belangrijk, want dan konden ze meer soldaten naar het oosten sturen. 250 soorten In totaal werden er tussen Noorwegen en Zuid-Bordeaux zeker 27.000 bunkers gebouwd. De vorm hiervan was gestandaardiseerd. Er waren ongeveer 250 verschillende types. Bijna elke activiteit had een aparte bunker. Om te koken, slapen, munitie op te slaan, radiobunkers, hospitalen, etc. Het idee hierachter was dat het opdelen van functies over diverse gebouwen voor meer veiligheid zorgt. In het verleden werden alle functies verenigd in grote forten, maar die zijn veel kwetsbaarder. Vanwege de standaardisatie konden er in korte tijd veel gebouwd worden. Walcheren In Walcheren begon de aanleg in 1940 met halfopen stellingen die niet overdekt waren en munitiebunkers. Na de inval in Rusland werden de bunkers geprofessionaliseerd. Toen eind 1942 duidelijk werd dat ze nooit meer het luchtoverwicht zouden herwinnen, besloten de Duitsers tot de bouw van de Atlantikwall. Walcheren was bijzonder, vanwege de strategische ligging aan de Scheldemonding. Er werden circa 300 bunkers gebouwd met een dakdikte van 2 meter of meer. Of het dak was van gepantserd staal gemaakt, 10 centimeter staal is even sterk als 1 meter beton. Een voorbeeld van een dergelijke bunker is nog te vinden bij Fort Rammekens. Die is uniek, van dit type is er nog één over in de 20 21 outelande Middelburg Vlissingen door Arjan Goossen Scheldestromen herfst 2016 Een van de twee museumbunkers bij Zoutelande. Scheldestromen herfst 2016

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 11