vakantiehuisje U denkt de bekisting verwijderd en volgde de afbouw met stalen deuren, elektriciteit en andere noodzakelijke voorzieningen. Er werd dag en nacht doorgewerkt. Bunkerroute In 1999 werd de Stichting Bunkerbehoud opgericht, De stichting beschouwt bunkers als historisch erfgoed, Er zijn wandelroutes die geïnteresseerden langs diverse bunkers op Walcheren voeren, Ook is er in Zoutelande een heus bunkermuseum, Dit bestaat uit twee opgeknapte bunkers, waarvan er een zo origineel mogelijk is ingericht als manschappenbunker. Je waant je terug in de geschiedenis, In beide bunkers zijn originele militaire voorwerpen uit de Tweede Wereldoorlog te zien en je wordt via informatiepanelen zorgvuldig geïnformeerd over de geschiedenis van de bunkers en het verloop van de strijd in 1944, De stichting bestaat uit gemotiveerde vrijwilligers die op verschillende plekken op Walcheren bunkers conserveren en beheren, In de zomermaanden worden rondleidingen verzorgd door gidsen die je alles kunnen vertellen over de bunkers en de bevrijding van Walcheren, Het bunkermuseum in Zoutelande is in de zomermaanden elke woensdag en zondag tussen 13,00 en 17,00 uur gratis te bezoeken, Maar er is ook een communicatiebunker in Park Toorenvliedt (Middelburg) of een observatiebunker bij de Oranjemolen in Vlissingen te bezichtigen, Kijk voor meer informatie op www,bunkerbehoud,com hele Atlantikwall, Toen in 1944 de geallieerden landden in Normandië moest Walcheren ook vanaf de landzijde verdedigd worden, Daarom zijn er ook verschillende bunkers gebouwd om Walcheren vanaf land te verdedigen, In Vlissingen werd hiervoor zelfs een tankmuur gebouwd, Ook zijn op diverse plekken zogenoemde drakentanden te vinden (een soort betonnen punten) om tanks tegen te houden, Bouw ging dag en nacht door De bouw van de bunkers had een grote impact op de omgeving, Allereerst veranderde die, In Middelburg werd de commandopost gevestigd die verantwoordelijk was voor de verdediging van Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland, Die bestond uit 14 bunkers, In park Toorenvliedt kun je er de resten nog van zien, De bouw verliep erg snel en werd uitgevoerd door de grote Nederlandse aannemersbedrijven, aangevuld met lokale ondernemers, In drie weken tijd was een bunker gereed, Eerst kwam er een barakkenkamp voor de arbeiders die meewerkten aan de bouw, Vervolgens werd er een grondonderzoek gedaan en sloeg men eventueel een fundering, Hierop werd een betonnen grondplaat aangelegd, waarna de houten bekisting voor de wanden werd getimmerd, Dit deden vaak lokale timmerlieden, Dan werden er grote hoeveelheden zand, grind, water en cement aangevoerd en enorme betonmolens, Tot slot werd vanaf de betonmolens een goot naar de bekisting aangelegd en begon het storten, Dat was drie dagen werk, Nadat de beton was uitgehard, werd 22 ran de duinen van wen staat deze kampeerwagen. t zo verwonderlijk in zo'n prachtig ed als de Kop van Schouwen'. ;t zomaar een vakantiehuisje. met een koninklijk verhaal. In 1953 en enkele jaren daarna herbergde deze kampeerwagen bijzondere gasten, Koningin Juliana stuurde namelijk haar dochter Beatrix en jeugdvriendin Renée Röell naar Zeeland, Ze wilde dat de 15-jarige kroonprinses met eigen ogen zag wat de gevolgen waren van de Watersnoodramp, Ze vond dat ze dat het beste konden doen als ze zich daadwerkelijk in het gebied bevonden, De ouders van Sophie Booy- barones Van Randwijck, persoonlijk secretaresse van koningin Wilhelmina, boden hun vakantiewoning aan, Daar werd prinses Beatrix meerdere keren hartelijk ontvangen door Sophie, De kampeerwagen werd onderdeel van de erfenis, toen de baronesdochter in 2009 overleed, Het wordt nu beheerd door Stichting Sophie, Het zomerhuisje 'Randwijck' wordt een heerlijke plek voor mensen met gezondheidsproblemen, die alleen zijn of een klein budget hebben, Bijvoorbeeld ouders met een ziek kind of ouderen die geen geld hebben voor een vakantie, Stichting Sophie maakt het mogelijk dat ze hier kunnen herstellen en recreëren, Het interieur is sinds de bouw in 1950 nooit veranderd, De stichting probeert met sponsorgelden de accommodatie goed in te richten, In 2017 hoopt 'Sophie' weer gasten te ontvangen, 23 Boven: deze 'sperkruizen' werden op stranden en wegen geplaatst. Midden: een van de maquettes in de museumbunker. Onder: het interieur van de personeelsbunker. Scheldestromen herfst 2016 door Danielle Steijn-Laing Scheldestromen herfst 2016

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 12