De herfstv,--»,p 'S sneeuwvlokken' Dn,tdjeh^^f«tt"Weawaetrt welkom! Nieuwe secretaris directeur 'ouchetimeractie met nevel doortrokken, toont een W II I ld met om persberichten of adve g in uw tijdschrift Wilt u dit opnemen in uw tijdschrift? Instagram hellingen. "Zeegang ontstaat door de heersende wind vlakbij de kust. De ontstaansduur van deze golven is korter." Zeegang is onregelmatig, steil en vaak met schuim bedekt. Omdat deining en zeegang samen op één plaats voorkomen ontstaat een grillig golfpatroon met verschillende golfhoogten. Scheepsgolf "Een scheepsgolf is een ander soort golf", vertelt Hans. "Schepen veroorzaken drukverstoringen die golven opwekken. Een scheepsgolf bestaat uit een boeggolf en een hekgolf. De hoogte van deze golven is afhankelijk van het type schip, de lengte, de vaarsnelheid en het soort aandrijving van een schip. Scheepsgolven zijn vooral goed te merken aan de Walcherse kust. Hier varen de schepen relatief dicht bij het strand en kun je deze golven goed waarnemen." Tsunami "Een tsunami is een schokgolf die ontstaat door een aardbeving op zee of door het afbreken van een stuk land. Deze schokgolf, gecombineerd met steile dieptes in zee en een steile kust, veroorzaakt gigantisch hoge golven die enorm veel energie bevatten. Gooi maar eens een steentje in het water. De kringen, schokgolven, waaieren steeds verder uit. Hoe langzamer een stuk steen in het water glijdt hoe meer de energie over meerdere golven wordt verdeeld. Gooi je een steen met een plons in het water dan heb je een paar hoge golven die veel energie bevatten." De Noordzee-tsunami Op 5 juni 1858 zou er een tsunami zijn geweest aan de westkust van Denemarken. TWee Duitse onderzoekers aan de universiteit van Kiel hebben dit geconcludeerd uit verschillende documenten en ooggetuigenverslagen. Moeten we nu bang zijn voor een tsunami? "Nee", zegt Hans stellig: "Absoluut niet. Door de ondiepe Noordzee en de Voordelta ondervinden golven onderweg zoveel weerstand dat de energie er al bijna uit is voordat de golven op onze stranden rollen." De hoogste van Zeeland Waar kun je de hoogste golven in Zeeland spotten? Hans: "Daarvoor moet je aan de Westkapelse zeedijk zijn en aan de Totalsteiger bij het industrieterrein in Vlissingen-Oost. Ook tussen strandpaviljoen Panta Rhei en de Coosje Buskenstraat in Vlissingen, ter hoogte van de Zeevaartschool, zijn de golven hoger dan aan de rest van de boulevard. Deze golven zijn bijzonder omdat deze ontstaan door de geometrie van de Westerschelde, de bodem, en de golven die van alle kanten bij elkaar komen. Op dit punt ontmoeten inkomende golven en reflecterende golven elkaar. Inkomende golven zijn rechtstreekse golven uit de Noordzee en reflecterende golven zijn teruggekaatst vanaf de Zeeuws- Vlaamse kust bij Breskens. Afhankelijk uit welke hoek de wind waait en de locatie versterken de golven elkaar of doven elkaar uit." 10 inzendingen welkom: communicatie@scheldestromen.nl lA# I AA 11 We krijgen wel eens verzo Vanaf 1 oktober is Wies Vonck onze nieuwe secretaris-directeur. Hij Is de opvolger van Joan de Visser die per 1 april met pensioen is gegaan. Wies Vonck werkt nu nog bij Rijkswaterstaat als programmadirecteur sluizen. Welkom bij Scheldestromen Wies! We krijgen wel eens verzoeken om persberichten of advertenties in dit tijdschrift te plaatsen. Dit doen we niet. We werken met een redactieformule op basis waarvan we bepalen waar we over schrijven. Hierin passen geen advertorials, advertenties of andere reclame-uitingen. Ideeën voor artikelen zijn uiteraard wel altijd welkom! Dus heeft u een idee? Laat het ons gerust weten! Volg ons nu ook op Instagram waterschap_scheldestromen met foto's van onze fotograaf Rudy Visser! In het zomernummer kon u meedoen aan de verloting van 20 douchetimers. De winnaars zijn bekend en hebben de douchetimer inmiddels ontvangen. Sommige inzenders mailden ook de reden waarom zij een douchetimer kunnen gebruiken. We kregen veel aanvragen van ouders met puberkinderen om hun kinderen te wijzen op het (hoge) waterverbruik. Een van de inzenders heeft zelfs een weddenschap afgesloten als zij een douchetimer zou winnen. Deze weddenschap willen wij u niet onthouden: 'Mijn vriend riep gelijk dat ik moest meeloten voor een van de douchetimers. Hij vindt dat ik te lang onder de douche sta. Andersom vind ik dat hij (te) lang op de wc zit. Nu hebben we een deal gesloten: als ik structureel drie minuten van mijn douchetjd af weet te halen doet hij hetzelfde bij zijn toiletbezoek. Ik doe dus graag mee aan de verloting!' Inzendingen Heeft u een leuk bericht voor onze postrubriek? Mail naar communicatie scheldestromen.nl of stuur een brief naar waterschap Scheldestromen, t.a.v. redactie Scheldestromen, Antwoordnummer 700, 4330 WB, Middelburg. 11 Waarom komen mensen met storm naar de boulevard? Juist, vanwege de beukende zee en de uiteenspattende golven. De hoogste golven van de boulevard van Vlissingen spotten? Kijk dan eens ter hoogte van de Zeevaartschool! Scheldestromen herfst 2016 Scheldestromen herfst 2016

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 6