Zonnigste provincie? 42,2 kilometer Zeeland in Den Haag Wat te doen bij StrOOm.U.itV&l? 18 wegbeheerders 126 strooimachines 150 sneeuwschuivers en 5.500 ton strooizout 2.525 kilometer. het waterschap niet. OPROEP*^! Andere wegbeheerders Strooien al hun wegen, 14 Waarom vogels Opu 10 V*»4"' staan klaar om deze winter de gladheid te bestrijden op Even hebben we extra oren en ogen voor de Zeeuwse kust. Bij de start van het stormseizoen (1 oktober) gaan duizenden renners de strijd aan met zand, water en wind. Ongeacht de weersomstandigheden een unieke beleving om mee te maken, als loper, fietser, vrijwilliger of gewoon als toeschouwer! www.kustmarathon.nl Dat klopt. Het waterschap heeft bijna 4.000 kilometer weg. Al die wegen zouden we nooit op tijd kunnen strooien. Bovendien kost dat heel veel geld. Daarnaast rijdt er op een groot deel van onze wegen weinig verkeer. Zout moet goed worden ingereden. Als er ergens gestrooid is, betekent dit niet gelijk dat de gladheid verdwenen is. Een andere reden waarom het waterschap goed afweegt welke wegen het strooit, is het milieu. Zout is slecht voor het milieu. We willen daarom zeker weten dat het nuttig is voor de veiligheid voordat we ergens strooien. Alle doorgaande routes strooien we wel samen met alle andere Zeeuwse wegbeheerders. wandelen, rennen of fietsen Voor een komend artikel zijn we op zoek naar lezers die een recept hebben van een typisch (winters) streekgerecht. Het liefst ook met een verhaal erachter, wanneer wordt het gegeten, gaat het om een familierecept, etc. Mail naar communicatie@ scheldestromen.nl In 2015 was Zeeland de zonnigste provincie van het land. Toen scheen de zon 237 uur meer dan in Groningen, de minst zonnige provincie. Ook was de gemiddelde temperatuur 1,3 graden hoger dan in Drenthe en Groningen Het was een nat jaar met 800 millimeter. We hebben het vermoeden dat we in 2016 weer heel wat records gaan verbreken. Gegevens van Weeronline. Als vogels hoog in de lucht vliegen is het meestal mooi weer. Dalende luchtdruk, een voorbode van slecht weer, veroorzaakt een vervelend gevoel in de oren van de vogels. Door lager te gaan vliegen, proberen ze het gevoel te ontwijken. Ze gaan dan ook vaak op daken en kabels zitten. Is er storm op komst? Meeuwen stoppen dan zelfs met vliegen en zoeken een veilig heenkomen aan de kust. Het feest van de democratie, dat wordt gevierd tijdens het Prinsjesfestival in Den Haag. Vanaf donderdag 15 september t/m Prinsjesdag op dinsdag 20 september, staat Zeeland centraal tijdens het Prinsjes festival. Met verschillende activiteiten als een 'hatwalk', prinsjesmarkt en Zeeuwse gerechten in Haagse restaurants, is Den Haag voor even het Zeeuwse middelpunt. Het gebeurt niet vaak en meestal duurt het ook niet heel lang: een stroomstoring. Per jaar zitten wij Nederlanders gemiddeld 22 minuten zonder stroom. Toch is het handig om na te denken over wat je moet doen als de stroom voor langere tijd uitvalt. Bijvoorbeeld: Zorg voor kaarsen en een aansteker. Bel niet onnodig veel. Haal stekkers uit stopcontacten om schade en overbelasting aan apparaten te voorkomen als de stroom weer aangaat. Het is altijd handig om een noodpakket in huis te hebben. Ook voor andere rampen. Op www.crisis.nl kunt u zo'n noodpakket bestellen of kijken wat er niet in mag ontbreken. Een noodpakket hoeft niet duur te zijn. Veel spullen heeft u waarschijnlijk al in huis: radio op batterijen of opwindbare radio, afgestemd op de rampenzender zaklamp extra batterijen eerstehulpkit lucifers in waterdichte verpakking waxinelichtjes warmhouddekens gereedschapsset waarschuwingsfluitje flessen water Onze gemalen De Piet (Wolphaartsdijk) en Boreel (Middelburg) werken niet alleen dagelijks aan het afvoeren van overtollig water; het zijn stuk voor stuk prachtige bouwwerken. Kom op 10 september kijken tussen 10 00 en 17 00 uur. Gemaal De Piet vindt u aan Sluis de Piet 1 in Wolphaartsdijk en gemaal Boreel bereikt u via het Jaagpad in Middelburg. www.openmonumentendag.nl Langs de Zeeuwse kust vinden we overal strandpaviljoens waar we tijdens een dagje strand onze versnaperingen kunnen halen. Op het badstrand in Vlissingen ontbrak deze mogelijkheid. Natuurlijk zijn er restaurantjes óp de boulevard, maar een hapje eten op het strand was niet mogelijk. Afgelopen zomer verscheen daar Pier 7. De komende twee maanden kunt u nog terecht voor een drankje of klein hapje. Volgend seizoen gaat een nieuwe Pier 7 zorgen voor een andere beleving aan de Vlissingse boulevard. door Danielle Steijn-Laing Scheldestromen herfst 2016 Scheldestromen herfst 2016 :15

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 8