nog steeds een achter de scher "Dit monumentale gemaal is nog steeds heel belangrijk" Esmeralda Hart (rechts) werkte jarenlang bij Delta en zag daar gemaal Boreel dagelijks vanuit het raam. "Ik vind het een mooi gebouw, erg leuk dat ik het nu eens van binnen mag bewonderen." 16 Lang verwacht maar toch verkregen Schrijf ik boven dit gemaal, dat het water, na veel regen, af moet voeren in 't kanaal. Het zijn de eerste zinnen uit het 216 regels tellende gedicht van P. de Visser. Deze 'raad' schreef het gedicht bij de opening van gemaal Boreel op 15 maart 1930. "Veel mensen weten niet dat dit monumentale gebouw nog een functie heeft." Wilma Maas, educatiemedewerker bij het waterschap, hoort het wel eens bij Monumentendag. Niks is minder waar. Wilma: "Dit robuuste gemaal uit 1930 is het belangrijkste gemaal om het overtollig polderwater uit Walcheren af te voeren." Jonkheer Boreel "Ik zie het gebouw als een erepodium bij het schaatsen, met links en rechts de tweede en derde plaats en in het midden de nummer één." Wilma wijst op de zakelijke, sobere maar elegante bouwstijl met veel aandacht voor details. "Het metselwerk is sierlijk afgewerkt. Wat ook heel bijzonder is, is dat de ontwerper, ingenieur Boreel, niet alleen technisch heel goed was maar dus ook oog had voor architectuur. Waarschijnlijk samen met de aannemer." Walvis Lezer Esmeralda vraagt naar de walvis boven de ingang. Wilma laat verschillende logo's zien: "Die walvis was het symbool van vroegere waterschappen, dat stond in hun wapen. Je ziet een hele ontwikkeling in de vorm van die walvis. Tot de 17e eeuw werd de walvis als een griezelig zeemonster afgebeeld. Het symboliseerde de dreiging van de zee waartegen Walcheren zich moest beschermen." Storing via sms Het dagelijks onderhoud ligt in handen van operator Karel. "Kom je hier elke dag?", vraagt José, de vriend van Esmeralda. Karel: "Nee, ongeveer drie keer per week kom ik om alles te controleren en preventief onderhoud te doen. De pompen starten automatisch als het niveau van het water te hoog wordt. Als er een storing is, krijg ik die binnen via sms. Soms kan ik dat op afstand oplossen." De twee elektrisch aangedreven pompen kunnen ieder 180 m3 per minuut afvoeren. In 1953 - niks Gemaal Boreel 17 Een lezer krijgt een kijkje in de keuken bij een bedrijf of gebied waar normaal geen publiek is toegestaan. door Linda van Dijke Scheldestromen herfst 2016 Gemaal Boreel zegen Op het laagste punt van Walcheren, aan de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg staat het grootste gemaal van Walcheren. Als het moet, kan het 745 m3 per minuut wegpompen. Dat zijn zo'n 74 tankwagens. Het verschil tussen het water in de stad/polder en het Kanaal door Walcheren is bijna 3 meter (NAP - 1,80 m/NAP 0,75 m). De pompen zijn dus broodnodig om droge voeten te houden. Scheldestromen herfst 2016

Scheldestromen/de Waterwerker | 2016 | | pagina 9