Je hebt er iets mee of niet. Carnaval. Veel mensen denken aan feestende mensen die mee hossen op carnavalskrakers. Voor sommigen is carnaval een bloedserieuze aangelegenheid. Zeker voor De Sukkeljèrs en De Feestbeesten uit Kloosterzande. We zijn in de boerenschuur waar De Sukkeljèrs aan hun wagen bouwen. Het is er koud begin januari, maar dat maakt ze niet uit. Ze zijn met z'n achten. De jongste is 15 en de oudste 19 jaar oud. Allemaal hebben ze hun eigen specialisme. In de schuur staat het volledig gestripte onderstel van een vrachtwagen. Arne Vereecken (16) vertelt: "Het thema dat we voor dit jaar bedacht hebben is politie. Op onze wagen komt een gevangenis met boeven erin en erbovenop komt een bewaker. Ook bouwen we aan een politieman met een flitsapparaat." Op de wagen is met stukken betonwapening het frame van een aantal gebouwen gelast. Er staat ook een plantenbak. Arthur van Hoije (19) legt uit dat daar een agent met een flitser komt te staan. "We zijn in oktober begonnen met bouwen", vertelt Luka Weemaes (16). "Aan de keukentafel maken we een schets van hoe het er ongeveer uit moet komen te zien en toen zijn we het frame gaan lassen. Dat kostte weken. Vervolgens hebben we de wagen met frame naar deze schuur gereden om af te bouwen. De wagen is 9,5 meter lang en wordt ook zo hoog." In de hal ligt voor 150 meter aan rollen foam. Ze kochten dit rechtstreeks bij een fabriek in het Belgische Lokeren. Hiermee bekleden ze het frame. Prijzen De mooiste wagens ontvangen een prijs van de diverse carnavalsverenigingen. En die zijn er nogal wat in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen. "We rijden mee in vijf optochten: Kloosterzande, Lamswaarde, Graauw, Ossenisse en Terhole. Alleen al op Kloosterzande zijn acht wagenbouwverenigingen. Er heerst een gezonde concurrentie tussen de verenigingen", vertelt Gijs Mahu (18). Op mijn vraag wat een belangrijk criterium is om een prijs te winnen antwoorden ze in koor "beweging". Een wagen zonder bewegende onderdelen, maakt geen kans op een prijs." In het deels beklede frame zit een aantal elektromotoren verborgen. "Die drijven de poppen op de wagen aan, waarvan de ledematen en het hoofd kunnen bewegen. "Hoe meer beweging, hoe beter", vertelt Gijs. De 15-jarige Stijn de Kock tekent de diverse onderdelen. De stenen van de muren worden met een elektrisch mes uitgesneden, waarna ze in de juiste kleur worden gespoten. Dit werkje gebeurt door Ties Kerckhaert (16), die met 20 21 Kloosterzande door Arjan Goossen Scheldestromen winter 2017 Scheldestromen winter 2017

Scheldestromen/de Waterwerker | 2017 | | pagina 11