Poldermodel 2.0 Veel glasaal op Tholen Alles in één korrel Zand met zand maken Dijk Hansweert op de schop In de Zeeuws-Vlaamse Kruispolder hebben we een bijzondere samenwerking met bewoners. Omdat het watersysteem niet optimaal functioneert zijn we een experiment gestart om te kijken hoe we het samen kunnen verbeteren. Omwonenden hebben met elkaar een herindeling gemaakt voor het watersysteem. Denk aan rechte waterlopen, een efficiënte landbouwstructuur en de bouw van een gemaal. De plek van het gemaal bleek in de voorbereiding minder gelukkig vanwege de ligging bij het schor van Baalhoek. Daarom onderzoeken we of er een andere locatie mogelijk is voor het nieuwe gemaal. In het voorjaar van 2018 hopen we een goede oplossing te hebben gevonden zodat we samen met omwonenden verder kunnen. (JlG) In een emmertje sop blijft na het schoonmaken vaak zand over. Dat hebben we ook op de rioolwaterzuivering! Tot nu toe werd dit zand afgevoerd en verbrand. Vanaf 2018 gaan we dit anders doen. Het overgebleven zand laten we schoonmaken en hergebruiken als bijvoorbeeld ophoogzand bij de aanleg van wegen. Dit doen we in de 'Proeftuin Zand', een samenwerking van 14 waterschappen waarin onderzoek wordt gedaan naar het hergebruik van restproducten op de zuivering. Voor Scheldestromen gaat het om 730 ton zand per jaar. Dat zijn 46 grote containers met een nuttige bestemming. (JlG) Afgelopen voorjaar is op 12 locaties in Zeeland vis gemonitord. Doel was om inzicht te krijgen in de aanwezigheid van voornamelijk de glasaal (kleine paling). We bekeken gemalen of spuisluizen die een barrière vormen voor vis op hun migratieroutes. Tijdens de telling bleek bij gemaal De Noord bij Scherpenisse opvallend veel glasaal te zitten. Normaal gesproken worden ongeveer 10 glasaaltjes per telling gevangen maar bij De Noord zelfs tot 270 stuks. We onderzoeken nu de mogelijkheden om bij De Noord een vispassage aan te leggen. (CdP) In Breskens vervangen we de rioolwaterzuivering en breiden we deze uit. De zuivering wordt niet, zoals in Ritthem, omgebouwd tot energiefabriek maar we gaan de nieuwe techniek Nereda toepassen. Waar bij het traditionele zuiveringsproces zuurstofrijke en zuurstofarme behandelingen op verschillende plaatsen in het proces plaatsvinden (beluchtingstank en anaerobetank), zitten bij Nereda deze zuiveringscondities in een korrel. Projectleider Gerrit Mouthaan: "Dat is het mooie van deze korrel. Het bezinken gaat zo snel dat een nabezinktank overbodig is." Hierdoor is er minder ruimte nodig. Ook gaat door deze nieuwe technologie het energieverbruik omlaag en zou het gezuiverde water schoner moeten zijn. "De samenstelling van het afvalwater bepaalt welke zuiverende micro-organismen er in de Neredakorrels gaan groeien. Omdat het octrooi van Nereda in eigendom is van Royal Haskoning DHV, begeleiden zij het project. Het eerste halfjaar dat de zuivering draait, kijken ze zelfs via camera's mee om te beoordelen of het zuiveringsproces goed verloopt. Zo kijken ze of er geen tanks leeglopen of dat er schuim ontstaat. Na een halfjaar zou het zuiveringsproces goed moeten lopen en gaat het beheer terug naar ons." Volgens planning moet de nieuwe zuivering in april 2019 klaar zijn. (JlG) Veilige dijken. Dat is waar we voor staan. Niet alleen nu, maar ook in toekomst. Daarom wordt de dijk bij Hansweert versterkt. Klimaatverandering en zeespiegelstijging vragen om sterkere dijken in de toekomst. Het project gaat waarschijnlijk pas van start in 2020. Maar voordat er echt begonnen wordt, moet er veel voorbereid worden. Daar zijn we nu mee bezig. Zeker is dat de dijk over een lengte van 5,1 kilometer versterkt wordt. Vanaf de sluizen van Hansweert tot de Willem Annapolder. Maar hoe dat gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Er zijn verschillende manieren mogelijk. Deze alternatieven worden in overleg met de inwoners van Hansweert en andere betrokken partijen onderzocht. Met de dijkversterking willen we zorgen dat de dijk voldoet aan de nieuwe veiligheidsnorm. Deze norm kijkt vooruit tot 2050 en zorgt ervoor dat Nederland en dus ook Hansweert de komende decennia optimaal beveiligd is tegen overstromingen. (AG) 7 nieuws Scheldestromen winter 2017 Korrelslib, Nereda (links) en slib na vijf minuten bezinking. Scheldestromen winter 2017

Scheldestromen/de Waterwerker | 2017 | | pagina 4