Antwoorden verkeersquiz Zeeuws als wereldtaal? Steengoed Terug in de Zak Geringde vink Plastic tussen je tenen Whisky aan het strand ^0 www.overheid.nl Milieuvriendelijk onkruid bestrijden Verstopt in de duinen van Westenschouwen ligt een vinkenbaan. Dat is een plek waar vrijwilligers van stichting Nebularia al ruim 60 jaar vogels ringen voor wetenschappelijk onderzoek. In de periode van juli tot en met november worden ruim 5.000 vogels van verschillende soorten geringd om gegevens te verzamelen over bijvoorbeeld trekroutes, leefpatroon en natuurlijk in welke gebieden onze vogelvrienden overwinteren. Zondag 18 februari is Hulst het decor van de tweede vestingscross over de wallen. Veldrijden op hoog niveau in een prachtige omgeving! Het natste plekje van Zeeland was afgelopen jaar Stavenisse. Daar viel ongeveer 856 mm neerslag. In Kapellebrug viel de minste neerslag. 551 mm. gegevens KNMI 1-1-2017 tot 31-10-2017. Helaas speelt het probleem van plastic soep niet alleen in de zee. Ook het strand heeft te kampen met het afval van microplastic. Dat ontdekten Leidse wetenschappers met hulp van strandgangers uit heel Europa. In een kilo strandzand zitten gemiddeld 250 stukjes microplastic van minder dan een halve centimeter. Dit aantal liep tot zelfs 1500 stuks in het strandzand in Italië. In Nederland werden in het Haagse zand 500 stukjes microplastic per kilo aangetroffen. 14: 1. B U mag hier 80 km/uur. De markering geeft dat aan. Bij 60 kilometerwegen is er geen markering in het midden. Bij 100 kilometerwegen is de buitenste belijning doorgetrokken. 2. A Omdat pedelecs ruim 30 km/uur halen, is hier dezelfde verzekering nodig als voor een bromfiets. Ook een helm is verplicht. 3. C Dit is een fietsweg. Auto's die hier rijden kunnen met gepaste snelheid fietsers aan de andere kant van de weg passeren. 4. A Bord A geeft een eenrichtingsweg aan. Bord B betekent verplichte rijrichting. Bord C betekent gesloten in beide richtingen. 5. C De minimale profieldiepte van een autoband is 1,6 mm. Het is beter de band net iets eerder te vervangen. 6. C U mag zelf bepalen welke kant het veiligst is, dat verschilt per situatie. Ga niet steeds onnodig van kant wisselen. 7. A Aanwijzingen van een verkeersregelaar gaan altijd boven verkeerstekens en -regels. 8. B Landbouwvoertuigen mogen op 60 én 80 km-wegen. Overige weggebruikers moeten dan even geduld hebben en alleen inhalen wanneer het is toegestaan en mogelijk is. 9. A Deze slangen kunnen snelheid, aantal, lengte van het voertuig en het soort voertuig registreren. De gegevens gebruiken we om te bepalen of er maatregelen genomen moeten worden om de verkeersveiligheid te verbeteren. Wist u dat een suikerhoudend restproduct van het Goese bedrijf CSM Bakery Solutions ons helpt rioolwater schoon te maken? Het concentraat verbetert de vergisting op onze rioolwaterzuivering. Dit geeft extra biogas waaruit we elektriciteit kunnen opwekken. Op de hoogte blijven van vergunningen, bouwplannen en plaatselijke regelgeving in uw buurt? Meld u aan voor 'berichten over uw buurt' en ontvang een melding in uw mailbox! Bij graafwerkzaamheden bij 't Killetje in Breskens werd deze gave steengoed kruik gevonden. De kruik is waarschijnlijk in de late middeleeuwen in het Duitse Rijnland geproduceerd. De bijzondere vondst is nu in goede handen bij Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Dat is het thema van een lezing van Jacques van Keymeulen. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland organiseert op dinsdag 13 maart van 14.00 - 17.00 uur een lezing over streektaal en dialect. Kosten 10,00. Aanmelden vooraf verplicht. "0 www.scez.nl Om te laten zien dat onkruidbeheer zonder bestrijdingsmiddelen goed mogelijk is, heeft Schoon Water Zeeland een prijs uitgereikt voor innovatie. Sinke onkruidbeheersing en groenzorg werd beloond met een prijs van 2.500,-. Met een heet water techniek houdt dat bedrijf drie gemeenten onkruidvrij waarbij ze opgevangen regenwater van de daken van een naburige kippenhouder met houtsnippers verwarmen. Whiskyliefhebbers opgelet! Op 26 januari vindt bij Werelds aan het strand in Ouddorp een festival plaats geheel in het teken van whisky's. Ook vervoer van en naar de locatie kan geregeld worden. ^0 www.whiskyaanhetstrand.nl 'Buitengewoon en Markant' in Historisch Museum De Bevelanden misschien iets voor u. Bekijk de roerige geschiedenis van middeleeuwse kerken, kastelen en buitenplaatsen. Maak kennis met markante figuren uit het dorpsleven. Of beleef het Suikerpaleis van Ellewoutsdijk. Benieuwd naar het dorpsleven in de 19e en 20e eeuw in de Zak van Zuid- Beveland? Dan is de expositie door Janneke la Gasse Groenlandse tapuit Scheldestromen winter 2017 Historisch Museum De Bevelanden, Singelstraat 13 in Goes. Scheldestromen winter 2017 15

Scheldestromen/de Waterwerker | 2017 | | pagina 8