Keermiddel Tholen in de steigers gericht op re-integratie en extra bezoek- of recreatiemomenten." Niet zitten maar werken Marco vertelt enthousiast over het gebouw. "Het is van boven af gezien een soort kruis. Daardoor heb je verschillende vleugels en een centrale beveiligingspost in het midden van het gebouw. Hierdoor is de Gevangenis gescheiden van het Huis van Bewaring en de Extra Zorg." Marit vraagt of de gedetineerden de hele dag in de cel zitten. Marco: "Om 17.00 uur 's middags gaat de cel op slot en om 8.00 uur 's morgens gaat de cel weer open. Overdag zijn er allerlei activiteiten. Gedetineerden moeten 20 uur per week werken. Het werk bestaat bijvoorbeeld uit het maken van pallets of het inpakken van producten. Ze ontvangen ongeveer 15,00 per week voor dit werk. Op gezette tijden zijn er mogelijkheden voor recreatie, sport en het uitzoeken van boeken of cd's in de bibliotheek." Marijn: "Mag Torentijd zelf bepalen wat gedetineerden mogen?" Marco legt uit dat gedetineerden 20 uur arbeid moeten verrichten en dat ze een wettelijk recht hebben op luchten (1 maal per dag), sport (2 maal per week), bezoek (1 maal per week), geestelijke verzorging (1 maal per week) en bibliotheekbezoek (1 maal per week). Enkelband Hoe zit het eigenlijk met die enkelbanden? Jaap: "In het laatste deel van de straf en bij goed gedrag kunnen gedetineerden in de Zeer Beperkt Beveiligde Inrichting worden geplaatst. Binnen dit regime mogen ze met een enkelband overdag stagelopen of werken bij een bedrijf buiten de gevangenis en in het weekend op verlof. Op deze manier wennen gedetineerden geleidelijk aan meer vrijheid en verantwoordelijkheid. Alleen gedetineerden bij wie het vluchtgevaar en het maatschappelijk risico gering is, komen hiervoor in aanmerking." Badderen De gedetineerden komen binnen bij de afdeling Bad. Hier worden ze ingeschreven in het systeem, worden vingerafdrukken gemaakt, persoonlijke eigendommen ingenomen, een urinetest gedaan en de lakens uitgedeeld. "Waar staat Bad voor?", vraagt Marit. Marco lacht: "Letterlijk voor badderen. Het is een term van vroeger, toen opgepakte landlopers eerst in bad moesten voor ze de cel in gingen." Meer neerslag zorgt voor hogere waterstanden in Nederlandse rivieren. U vraagt zich misschien af hoe dat Zeeland raakt. Het Volkerak-Zoommeer is aangewezen als waterberging als hoogwaterkeringen in de riviermondingen dicht moeten. Gevolg is dat een kering de haven en buitendijkse woningen van Tholen moet beschermen. "Afgesproken is dat het water in het meer tot 2,30 meter boven NAP moet kunnen stijgen. Om de haven en de historische stad van Tholen te beschermen, bouwen wij dit keermiddel", vertelt Rien Vroegop. Rien bewaakt de kwaliteit en de voortgang van het werk dat aannemer Hakkers uit Werkendam levert. De planning is een beetje uitgelopen. Rien: "We hadden problemen bij de zetting van de ondergrond. Dat is moeilijk te voorspellen en helaas moesten we langer wachten voordat we verder konden gaan." Uitgezonden De bouw was een hele operatie. Omdat de haven bereikbaar moest blijven, werd eerst een tijdelijke doorvaaropening gebouwd. Er werd 550 ton stalen damwanden geslagen om de operatie uit te voeren. Kraanschepen zorgden ervoor dat 31.000 m3 bagger werd verwijderd. Rien: "Daarna is zand aangebracht. Toen moesten we meten of de waterspanning goed was. Want de dam moest wel stabiel zijn om verder te kunnen gaan." Gemetseld Rien vindt het resultaat erg mooi geworden. "Het programma Ruimte voor de Rivier geeft aan dat kunstwerken goed moeten passen in de omgeving. Het waterschap vindt dat ook belangrijk. Daarom heeft een landschapsarchitect gekeken naar de inpassing van het keermiddel in de omgeving. Het is gemaakt van 825 m3 beton maar door de 75.000 gemetselde stenen ziet het er heel mooi uit en past het bij de oude haven. Daarnaast zorgt de handbediende loopbrug ervoor dat iedereen zo mooi een rondje rond de haven kan lopen." Links: PI-medewerker Marco heeft al twintig jaar ervaring. Linksonder: Vestigingsdirecteur Jaap: "We bereiden mensen voor op hun terugkeer in de maatschappij." Rechtsonder: In de bezoekersruimte is een fysieke scheiding tussen bezoekers en gedetineerden. Scheldestromen lente 2017 Start werk: juli 2015 Gereed: maart 2017 Investering: 5,4 miljoen (incl. dijkverzwaring Botshoofd) Lengte keerdam: 238 meter Doorvaarbreedte 13,40 meter 54.000 m3 zand 27.200 ton klei Tholen door Danielle Steijn-Laing Scheldestromen lente 2017

Scheldestromen/de Waterwerker | 2017 | | pagina 10