Sinds september zit ze maandelijks aan tafel in het VARA-programma De Wereld Draait Door (DWDD). Ze is er een van de vier leden van het boekenpanel. Een flinke tijdsinvestering maar wel 'het leukste dat ze ooit heeft gedaan'. "Oh, maar ik moet nog eten!", roept ze verschrikt als we om 13.21 uur binnenstappen bij De Koperen Tuin. Doe maar rustig, wij lopen wel een rondje door de winkel. Een paar minuten later staat ze er. 'Oh, ja, ook nog plaatjes. Zal ik dan maar even lippenstift op doen? Manda Heddema (51) is druk. Als eigenaresse van deze Goese boekwinkel maakt ze werkweken van 70 uur, maar sinds een halfjaar leest ze ook nog eens tientallen boeken per maand extra voor het boekenpanel. Allereerst: wanneer slaapt iemand die een boek per dag leest? "Sinds ik in het panel zit, lees ik een boek per dag. Normaal lees ik er twee per week. Overdag ben ik aan het werk, dus lezen doe ik 's avonds. Dat betekent dat je daar dingen voor afzegt. Deze - ze houdt 'Goed volk' van Teun van de Keuken omhoog - heb ik in een avondje gedaan, 188 pagina's. Ik lees wel snel, ja. Als ik echt op dreef ben, lees ik 100 bladzijdes per uur." Het boekenpanel van DWDD kiest elke maand een 'Boek van de maand'. Hoe gaat dat? "We bekijken alle boeken die de volgende maand uitkomen. Er verschijnen ongeveer 300 titels per maand. Je maakt zelf een voorselectie. En ik vind dat je ongeveer 50 bladzijdes gelezen moet hebben om er wat van te vinden. Als een ander panellid enthousiast is over een boek, lees je door. Maar dat is geen straf hoor! Het is het leukste dat ik ooit gedaan heb. Het verrijkt Wat lees je zelf graag? "Ik lees alle genres, ben absoluut een allesvreter. Ik hou wel van dikke boeken, goede verhalenvertellers, lees iets meer fictie dan non-fictie en vind het fijn als het mijn blikveld verruimt. Dat ik op een andere manier naar iets kijk dan ik daarvoor deed. Daar word ik wel blij van. Ik zal niet snel een Nicci French lezen, die verkoopt zichzelf wel." Hoe onthoud je het allemaal? "Geen idee! Ik weet van alle boeken die hier staan, iets. Ik koop ze zelf in. Tijdens het lezen denk ik voor wie het een interessant boek zou zijn. Ik geloof namelijk dat er voor ieder mens een boek is. Want misschien houden mensen niet van lezen, maar wel van koken, tuinieren of reizen." Vragen veel mensen om advies? "Jazeker. Ik vraag waar ze zin in hebben. Van welk boek ze het laatst genoten hebben. Of het spannend of luchtig moet zijn. Of het mee moet op reis." Lezen mensen minder? "Nee, niet minder, wel anders. Men leest Facebookberichten en korte verhalen zijn in opkomst. In boekhandels wordt wel minder verkocht. Nu kun je boeken kopen bij de AH, bouwmarkt, tuincentrum en 21 door Linda van Dijke Scheldestromen lente 2017 Scheldestromen lente 2017

Scheldestromen/de Waterwerker | 2017 | | pagina 11